Η Τορίνο “ισοπέδωσε” τη Φιορεντίνα

Η Τορίνο ξεπέρασε εύκολα την προ ημερών ήττα της από την Ίντερ (1-0) και με την καλύτερή της εφετινή εμφάνιση έκανε… φύλλο και φτερό τη Φιορεντίνα, συντρίβοντάς τη με 4-0, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Serie A, επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική άνοδό της (τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία ματς).

Η «γκρανάτα» καθάρισε τον αγώνα μέσα σε 13 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, όταν σημείωσε τα τρία απ’ τα τέσσερα τέρματά της. Ο Σίνγκο στο 19′ έδωσε προβάδισμα στην Τορίνο, για να ακολουθήσουν άλλα δύο γκολ από τον Μπρέκαλο στο 23′ και στο 31′, τελειώνοντας ουσιαστικά τη… σεμνή τελετή στο “Stadio Olimpico”. Ο Σανάμπρια στο 56′ διαμόρφωσε το τελικό 4-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων.

Βενέτσια-Μίλαν        0-3
(3′ Ιμπραϊμοβιτς, 48′, 59′ πεν. Ερνάντεζ)

Έμπολι-Σασουόλο       1-5
(16′ Χέντερσον-13′ πεν. Μπεράρντι, 24′, 71′ Ρασπαντόρι, 67′, 90’+ Σκαμάγκα)

Νάπολι-Σαμπντόρια     1-0