Νίκη για Μίλαν και ξανά στην κορυφή – Τα υπόλοιπα αποτελέσματα

«Ζορίστηκε» η Μίλαν απέναντι στην Τορίνο, αλλά τελικά πήρε αυτό που ήθελε και με την έκτη συνεχόμενη νίκη της αποσπάστηκε προσωρινά τρεις βαθμούς στην κορυφή της Serie A από τη Νάπολι, που υποδέχεται την Πέμπτη (28/10) την Μπολόνια.

Το γκολ του Ολιβιέ Ζιρού στο 14΄ έκρινε τη μάχη στο «Μεάτσα» (1-0), με την «γκρανάτα» να γνωρίζει την 5η εφετινή της ήττα στο πρωτάθλημα και να παραμένει στα… χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας.

Η Σαλερνιτάνα, που πριν από την έναρξη της 10ης αγωνιστικής της Serie A ήταν ουραγός στην κατάταξη, κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αποβολή του Αμπάντου στο 67΄ και με ανατροπή πήρε τεράστιο «διπλό» στο «Πιερλουΐτζι Πέντσο» απέναντι στη Βενέτσια με 2-1, ενώ στο «Αλμπέρτο Πίκο» η Τζέονα με το πέναλτι του Κρισίτο πέντε λεπτά πριν από το 90΄ «έκλεψε» το βαθμό από την Σπέτσια, αλλά να παραμείνει στη διακεκαυμένη ζώνη.

Ο Αντρέα Σκιαβόνε πέρασε αλλαγή για τη Σαλερνιτάνα στο 66΄ και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έκρινε την αναμέτρηση με την Βενέτσια, χαρίζοντας στην ομάδα του τη 2η νίκη στο πρωτάθλημα, χάρις στην οποία -προς το παρόν- απομακρύνθηκε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.