Η Ε.Ν.Α.ΑΘ πήρε το ντέρμπι και ανέβηκε 1η στον Α Όμιλο

Η Ε.Ν.Α.ΑΘ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 10ης  αγωνιστικής του Α Ομίλου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας Γυναικών και πέρασε στην 1η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς. Στο ντέρμπι «κιτρινόμαυρων» η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε με μεγάλη ανατροπή αφού έχανε 0-2 τον ισχυρό Δικέφαλο Γερίου με 3-2 σετ. Στους άλλους δυο αγώνες, η Αναγέννηση Δερ. επικράτησε 3-1 του Αχιλλέα Κ. και ο Μαραθώνας Κ.Β. του Εθνικού Λ. 3-0 σετ.

Αγώνας δυο ταχυτήτων έγινε στο ντέρμπι του Α Ομίλου που φιλοξενήθηκε στο Γυμνάσιο Αγ. Αθανασίου μεταξύ Ε.Ν.Α.ΑΘ και Δικεφάλου Γερίου  3-2 σετ.  Ο Δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά στα δυο πρώτα σετ, πίεσε τον αντίπαλό του και τον υποχρέωσε σε πολλά λάθη. Με ορθή τακτική  και πάθος η ομάδα του Γιώργου Γεωργίου «καθάρισε» τα δυο πρώτα σετ με 22-25 και 22-25 γράφοντας το 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ και ενώ μέχρι τα μέσα του αγώνα ο Δικέφαλος ήταν καλύτερος τα πάντα άλλαξαν.  Οι φιλοξενούμενες έκαναν πολλά και αβίαστα λάθη και αψυχολόγητες ενέργειες με την Ε.Ν.Α.ΑΘ να κερδίζει 25-17 και να μειώνει 1-2 σετ.  Η ψυχολογία άλλαξε, η Ε.Ν.Α.ΑΘ κέρδισε εύκολα το τέταρτο σετ 25-08 ισοφαρίζοντας σε 2-2 το ντέρμπι. Τα πάντα κρίθηκαν στο πέμπτο σετ όπου οι Λεμεσισνές έλεγξαν τον αγώνα κερδίζοντας 15-07 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-2 σετ.

Η Αναγέννηση Δερύνειας επιβλήθηκε στο Κλειστό της Δερύνειας του μαχητικού Αχιλλέα Κ. με 3-1 σετ και είναι στην 3η θέση του Ομίλου με 20 βαθμούς. Τα σετ: 25-18, 25-12,20-25, 25-22.

Στον τρίτο αγώνα της Τετάρτης ο Μαραθώνας Κ.Β. επιβλήθηκε στο Λύκειο Βεργίνας του Εθνικού Λατσιών με 3-0 σετ. Τα σετ: 25-14, 25-17, 25-14.