«Περίπατο» η Λειψία

Χωρίς να… ιδρώσει, η Λειψία νίκησε 6-0 την Κολονία στο τελευταίο σημερινό ματς της 9ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε «καθάρισε» από το ημίχρονο και ανέβηκε -προσωρινά- στην τέταρτη θέση της κατάταξης. Χαρακτηριστικό είναι ότι τα πέντε γκολ σημειώθηκαν στα τελευταία πεντάλεπτα των δύο ημιχρόνων!

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε πάρτι στο β’ μέρος και διέλυσε με 8-0 τη Ντάρμσταντ. Το ματς ήταν επεισοδιακό στο Α’ μέρος με την ομάδα της Βαυαρίας να μένει με δέκα παίκτες μόλις από το 4ο λεπτό λόγω αποβολής του Κίμιχ.

Στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν με εννιά παίκτες λόγω των αποβολών του Τζάσουλα (21′) και Μάγκλιτσα (41′). Στο β’ μέρος ο Χάρι Κέιν πέτυχε τρία γκολ, οι Σανέ και Μουσιάλα από άλλα δύο, κάνοντας σκόνη την αντίπαλη άμυνα. Από εκεί και πέρα μεγάλη νίκη πέτυχε η Χόφενχαϊμ μέσα στην έδρα της Στουτγκάρδης με 3-2.