Κέρδισε και πάει με τον… αέρα του +9 στο Clasico η Μπαρτσελόνα

Ο Ινάκι Γουίλιαμς βρήκε δίχτυα μετά από 10 ματς στο 87΄, προς στιγμή το «Σαν Μαμές» πανηγύρισε, αλλά το VAR ακύρωσε το γκολ του επιθετικού της Αθλέτικ (προηγήθηκε χέρι του Μουνιαΐν) και η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια από την χώρα των Βάσκων με 1-0, στο προτελευταίο χρονικά ματς της 25ης αγωνιστικής της LaLiga.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έχασε τριπλή τεράστια ευκαιρία για να φτάσει στην ισοφάριση, αρχικά με τον Ινάκι Γουίλιαμς, στη συνέχεια με τον αδελφό του, Νίκο, για να έρθει στο τέλος ο Μουνιαΐν να σουτάρει και η μπάλα να καταλήξει κόρνερ!

Έστω και με αυτό τον τρόπο, η Μπάρτσα πήρε το πολύτιμο «τρίποντο», που τη διατήρησε στο +9 από την Ρεάλ Μαδρίτης, παραμένοντας το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, μία εβδομάδα πριν υποδεχθεί τους «μερένγκες» στο Clasico, που πιθανότατα θα κρίνει τον πρωταθλητή της περιόδου 2022/2023 στην Ισπανία.