Μια βόλτα στο Σαλέρνο για τη Νάπολι

Η εντυπωσιακή φέτος ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη Μίλαν στους 12 βαθμούς

Με ένα γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου κι άλλο ένα στο ξεκίνημα του δεύτερου, η Νάπολι πέρασε και από το στάδιο «Αρέκι» (2-0) απέναντι στη γηπεδούχο Σαλερνιτάνα, συνεχίζοντας τον καλπασμό της προς το Σκουντέτο.

Η εντυπωσιακή φέτος ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη Μίλαν στους 12 βαθμούς και περιμένει το αποτέλεσμα του αυριανού αγώνα των «Ροσονέρι» στη Ρώμη απέναντι στη Λάτσιο για να δει αν το βαθμολογικό πλεονέκτημα απέναντι στους Λομβαρδούς θα παραμείνει.

Στο γειτονικό ντέρμπι της Καμπανίας, λοιπόν, οι «Παρτενοπέι» βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Τζιοβάνι Ντι Λορέντσο και διπλασίασαν με τον Βίκτορ Όσιμεν στο 48ο λεπτό, με τον Νιγηριανό να διαμορφώνει ταυτόχρονα και το τελικό σκορ, μιας κι έκτοτε η Νάπολι απλώς διαχειρίστηκε το παιχνίδι.