Κόκκινη Ρομπέρζ, “χρυσό” γκολ ο Παπαφώτης και πρόκριση για ΑΕΛ!

ΑΕΛ - ΑΠΟΛΛΩΝ 2-0(παράταση)

Τους λογαριασμούς τους θα λύσουν στην παράταση λοιπόν ΑΕΛ και Απόλλωνας.

Με την έναρξη της παράτασης είχαμε ένα σουτ για την ΑΕΛ, ενώ στο 5ο λεπτό ο Ρομπέρζ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στα επόμενα δύο λεπτά ο Παπαφώτης έκανε το 2-0 για την ΑΕΛ, που πλέον είναι σκορ πρόκρισης. Ο Απόλλωνας θα προσπαθήσει να αντιδράσει όμως αγωνίζεται με αριθμητικό μειονέκτημα. Μετά από δύο λεπτά καθσυτερήσεων το πρώτο ημίχρονο της παράτασης ολοκληρώθηκε με την ΑΕΛ να έχει σκορ πρόκρισης και να πλέον να καλείται να το διαχειριστεί, ενώ ο Απόλλωνας να αντιδράσει παρόλο που είναι με δέκα ποδοσφαιριστές.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με το ξεκίνημα του ο Απόλλωνας είχε μια καλή προϋπόθεση που πέρασε ανεκμετάλλευτη, ενώ ακολούθως η ΑΕΛ βγήκε μπροστά έχοντας ένα φάουλ από πλάγια που δεν έφερε κάτι. Στο 113΄ο Νταβόρ έπιασε ένα σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κτύπησε στο δοκάρι. Ο αγώνας είχε μπει στο τελευταίο πεντάλεπτο της παράτασης με τον Παπαφώτη να μεταφέρεται εκτός γηπέδου με το φορείο και η ΑΕΛ να συνεχίζει κι αυτή με δέκα ποδοσφαιριστές, αφού είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές. Οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα έκανα την υστάτη τους προσπάθεια και στο 118΄ο Γιάγκα δεν πρόλαβε να πιάσει μόνος μέσα στην περιοχή μετά από κόρνερ την κεφαλιά. Η μεγάλη ευκαιρία ήρθε στις καθυστερήσεις της παράτασης με το δυνατό σουτ του Ζράντι να περνά πολύ πάνω από τα δοκάρια.

Στα δύο λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα η ΑΕΛ να κερδίζει με 2-0 τον Απόλλωνα με γκολ των Σάντος και Παπαφώτη και να παίρνει την πρόκριση!

Κίτρινες: Σωτηρίου, Τεισέιρα, Μιλιτσεάνου, Μέγιερι, Νταβόρ / Ίλιεφ, Ρομπέρζ

Κόκκινες: Ρομπέρζ(2η κίτρινη)

ΑΕΛ: Μέγιερι, Σάντος, Μεντόγεβιτς(62΄Νταβόρ), Τόρες(65΄Ριέρα), Έουλερ(91΄Φραντζής), Παπαφώτης, Μαζάν, Σωτηρίου(46΄Τεισέιρα), Μιλιντσεάνου(83΄Τσέποβιτς), Μαρόσα, Ριστέφσκι

Αναπληρωματικοί: Κεραυνός, Νταβόρ, Φραντζής, Τεσεϊρα, Ντάφερφελντ, Ρεϊνολντς, Τσέποβιτς, Ριέρα, Ανδρέου, Μαϊντεβατς, Μπαλντέ

Απόλλωνα: Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Ρομπέρζ, Χάμπος(59΄Κατελάρης), Φιλιώτης, Νόγιοκ(100΄Πίττας), Ίλιεφ(60΄Κολ), Χαμάς, Αλμπάνης(84΄Ζράντι), Γιάνγκα, Νταμπό(70΄Ντιγκινί)

Αναπληρωματικοί: Ντούριν, Πίττας, Ίντζια, Τζουμ, Σπόλιαριτς, Ψύχας, Κατελάρης, Ντιγκινί, Μαυρίας, Κολ, Ζράντι