“Μπάρτσα”… από τα παλιά, καθάρισε την Ατλέτικο

Η νέα Μπαρτσελόνα του Τσάβι έδειξε σήμερα μέρος των μεγάλων δυνατοτήτων της, καθώς επικράτησε άνετα στο ντέρμπι, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος, της Ατλέτικο Μαδρίτης με 4-2.

Η ομάδα της Βαρκελόνης ήταν σαφώς καλύτερη και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους πρωταθλητές, μολονότι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8 λεπτό με τον Γιανίκ Καράσκο.

Οι «μπλαουγκράνα» αντεπιτέθηκαν και πήραν τη νίκη με τα γκολ των Αλμπα (10′), Γκαβίρα (21′), Αραούχο (43′), και Ντάνι Αλβες (49′), ο οποίος αποβλήθηκε στο 69ο λεπτό. Νωρίτερα, ισόπαλο χωρίς γκολ (0-0) έληξε το ματς στο «Μεστάγια» μεταξύ της Βαλένθια και της Σοσιεδάδ. Και οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες με τον διαιτητή να δίνει έξι κίτρινες κάρτες.