Έσπασε το νικηφόρο σερί της ΑΕΛ

ΑΕΛ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΗΣ 0-3

Με πραγματική «απόδραση» μοιάζει η νίκη της Ολυμπιάδας Ν. την Τρίτη 07 Δεκεμβρίου στην 8η αγωνιστική πρεμιέρα του Β Γύρου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Γυναικών. Η προσφυγική ομάδα «πέρασε» με εμφαντικό τρόπο από το «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» κερδίζοντας με 3-0 σε 71’ την ΑΕΛ και είναι πρώτη και αήττητη στη βαθμολογία.

Η ΑΕΛ μετά από πέντε σερί νίκες και με την ψυχολογία στα ύψη μετά το 3-0 του Σαββάτου επί του Property Gallery Απόλλων, έχασε και έκανε «πισωγύρισμα».

Η Ολυμπιάδα έκανε ιδανικό ξεκίνημα και στο πρώτο  σετ προηγήθηκε 01-06 με την ΑΕΛ όμως μετά το τάϊμ –άουτ του Στ. Μασιά να αντιδρά μειώνοντας 06-09. Η Ολυμπιάδα όμως δεν πτοήθηκε, «πάτησε γκάζι» κερδίζοντας με 15-25 σε 21’ ανοίγοντας το σκορ.

Η έναρξη του δεύτερου σετ έφερε τις δυο ομάδες στην ισορροπία. Η Ουμπιάδα προηγήθηκε 06-08, αλλά άμεσα η ΑΕΛ ισοφάρισε 08-08. Οι «γαλαζοκίτρινες» προηγήθηκαν 18-15, αλλά η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 20-21 και κράτησε για να αυξήσει σε 0-2 το προβάδισμα αφού σε 23’επιβλήθηκε 20-25.

Kαλύτερο ξεκίνημα έκανε η Ολυμπιάδα και στο τρίτο σετ αφού έκανε μικρό ντάμπλ – σκορ 03-06. Η ΑΕΛ όμως πήρε ανάσες με κάποιους πόντους 08-10. Οι παίκτριες του Γ. Νικολάκη διατηρούσαν σταθερά όμως το προβάδισμα 11-14 με την ΑΕΛ όπως και στο πρώτο σετ μετά από τάϊμ –άουτ να σπάει το ρυθμό και να μειώνει στον πόντο. Ωστόσο, ένα σερί της Ολυμπιάδας την έφερε στο +5 15-20 «αγγίζοντας» τη νίκη. Η ΑΕΛ όμως μείωσε στο -3 20-23, αλλά η Ολυμπιάδα επικράτησε σε 27’ .21-25 και πήρε τη νίκη με 0-3 και το τρίποντο.

ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Σπύρου, Stedile, Κasprzak, Πεχλιβάνη, Παύλου, Magdic – Λίμπερο: Κοκκή – Αλλαγές: Gryban – Στεφανίδου, Κατσουνωτού.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ):Λεωνίδου, Hudima, Cudworth, Mudritskaya, Drodz, Μανίταρου – Λίμπερο: Koύτα – Αλλαγές:Donchuk, Πέτρου