Εκτός έδρας νίκη για Απόλλωνα

ΑΝΟΡΘΩΣΗ - ΑΠΟΛΛΩΝ 0-3

Ουσιαστικός ο Property Gallery Απόλλων πήγε στη Λευκωσία και «καθάρισε» στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» κερδίζοντας την Ανόρθωση με 3-0 σε 76’ την Τρίτη 07 Δεκεμβρίου για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών.

Οι «γαλάζιες» ξεπέρασαν την ήττα από την ΑΕΛ, ενώ η Ανόρθωσις δεχόμενη δεύτερη σερί ήττα δεν έκανε το άλμα.

Ο Property Gallery Απόλλων από τα πρώτα στάδια πήρε τα ηνία στο πρώτο σετ και μετά το 01-07 δημιούργησε νταμπλ – σκορ 06-12. Ο Property Gallery Απόλλων δεν «είδε πίσω» και παρά την προσπάθεια της Ανόρθωσης επιβλήθηκε σε 22’ 18-25 και προηγήθηκε.

Οι δυο «κυανόλευκες» προσπάθησαν να επιβληθούν στο δεύτερο σετ χωρίς καμιά ομάδα να το κατορθώνει 07-0 και 12-12. Ο Property Gallery Απόλλων έκανε σερί και διατηρούσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων 14-18, 15-19. Η Ανόρθωσις όμως το πάλεψε και μείωσε σε 21-23 με το σετ να κρίνεται στους έξτρα πόντους με τις Λεμεσιανές να επικρατούν 24-26, διαμορφώνοντας σε σετ 31’ το 0-2.

Τόσο οι «Κυρίες», όσο και οι «Αμαζόνες» επιχείρησαν να βάλουν τη σφραγίδα τους στο τρίτο σετ, αλλά καμιά δεν το κατάφερε σε πρώτο στάδιο 06-06. Το σετ συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και ήταν ντέρμπι 12-12 και 14-14. Το ντέρμπι   ήταν μεγάλο στο τρίτο σετ  με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 17-17. Ένα ντεμαράζ του Property Gallery Απόλλων ήταν αρκετό για να κερδίσει 20-25 σε 24’ και τον αγώνα με 0-3 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(D. DJORDJEVIC): Βασιλείου, Zεμπύλα, Ριαλά, Nikolova, Shvanska, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Κωνσταντίνου

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Perez, Λάμπρου, Bogdanova, Nogueras, Lavruk, Ιορδάνους – Λίμπερο: Ζακχαίου, Λεύκιου – Αλλαγές: Popolitova.