«Ιδανική αυτόχειρας» στο «Μεστάγια» η Ατλέτικο

Βαλένθια-Ατλέτικο Μαδρίτης   3-3

Η Ατλέτικο «αυτοκτόνησε» στο «Μεστάγια», καθώς δέχτηκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις από τη Βαλένθια, μετά από συναρπαστικό ματς και έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς (3-3), για την 13η αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ήταν αρχικά καλύτερη και προηγήθηκε με 3-1 με τα γκολ των Σουάρες (35′), Γκριεζμάν (58′) και Βρσάλικο (62′), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στο 51ο λεπτό με το αυτογκόλ του Σάβιτς.

Μείωσαν, όμως, σε 3-2 στο δεύτερο λεπτό στις καθυστερήσεις με τον Ούγκο Ντούρο, ο οποίος στο 97′ (!) έγινε το πρόσωπο της βραδιάς διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

Νωρίτερα, η Βιγιαρεάλ κατάφερε με μεγάλη δυσκολία να πάρει τη νίκη, στην έδρα της, κόντρα στη Χετάφε με 1-0. Η ομάδα του Ουνάι Εμερι πρόσθεσε στο ενεργητικό της τους τρεις βαθμούς, χάρη στο γρήγορο γκολ του Τρινκέιρος από το 10ο λεπτό του παιχνιδιού. Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Κάντιθ        0-1