Όταν δεν βάζεις γκολ… έμεινε στις ευκαιρίες ο Άρης

ΠΑΕΕΚ - ΑΡΗΣ 0-0

Δεν κατάφερε ο Άρης να πετύχει κάποιο γκολ στον σημερινό(17/9) αγώνα κόντρα στην ΠΑΕΕΚ εκτός έδρας και έτσι έμεινε στη “λευκή” ισοπαλία 0-0. Η κυριαρχία του στον αγωνιστικό χώρο δεν μετουσιώθηκε σε γκολ, ενώ στα τελευταία λεπτά του αγώνα κινδύνεψε να δεχθεί γκολ όταν ρίσκαρε. Τελικά ο αγώνας ολοκληρώθηκε στο 0-0!

Καλύτερα μπήκε ο Άρης στον αγώνα, ο οποίος κυριάρχησε στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, αφού πήρε την κατοχή της μπάλας και έκλεισε στην άμυνα της την ΠΑΕΕΚ. Στο 20ο λεπτό έχασε την πρώτη μεγάλη του ευκαιρία με τον Πατσέκο να κάνει ένα ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ που έκοψε ο αμυντικός της ΠΑΕΕΚ πάνω στη γραμμή του τέρματος. Στο 22΄είχαμε μια κεφαλιά του Μανού μετά από κόρνερ που πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της ΠΑΕΕΚ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν αλλά υστερούσαν στην τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα το γκολ να μην έρχεται, ενώ οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις. Στο 36΄ο Στεπίνσκι είχε σουτ μέσα από την περιοχή που πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ η ΠΑΕΕΚ είχε κι αυτή ένα σουτ σε αντεπίθεση που απέκρουσε ασταθώς ο Άλβες. Μετά και το ένα λεπτό καθυστερήσεων το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0!

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά και στο 2ο ημίχρονο και στο 51΄με τον Στεπίνσκι αλλά και στο 57΄με τον Σπόλιαριτς έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ. Νέα φάση για τον Άρη στο 66΄με τον Σικόρσκι που μπήκε ως αλλαγή να σουτάρει αλλά και πάλι οι αμυντικοί της ΠΑΕΕΚ να σώζουν την εστία τους. Στο 69΄η ΠΑΕΕΚ έκανε ευκαιρία με τον Αριστοτέλους να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Άλβες. Μετά και το 75ο λεπτό η ομάδα της ΠΑΕΕΚ άρχισε να ανεβάζει απόδοση και να βγαίνει πλέον με αξιώσεις στην επίθεση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε “ρώσικη ρουλέτα” με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ευκαιρία να πετύχουν το γκολ και να “κλέψουν” τη νίκη. Στο 81΄ελέχθηκε φάση για πέναλτι υπέρ του Άρη, που όμως το VAR δεν το κατακύρωσε. Ο αγώνας παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 0-0!

Κίτρινες: Χαραλάμπους, Φραγκέσκου / Σιμιόν, Σπόλιαριτς, Λόπες

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Έσσελινγκ, Σουμαόρο, Δημητρίου, Νάντο(77΄Γιάνσεν), Χαραλάμπους(46΄Αριστοτέλους), Βαρέλα(63΄Ενόχ), Καπαρτής(63΄Μπάμπιτς), Τίμερμανς, Κούρος, Φραγκέσκου

Αναπληρωματικοί: Παναγιώτου, Φελίπε, Χατζηκωνσταντή, Ντίας, Ενόχ, Αριστοτέλους, Μπάμπιτς, Κωμοδίκης, Νεοφύτου, Γιάνσεν, Κόσιτς, Νεοφύτου

Άρης: Αλβες, Λόπες(83΄Ράντουτ), Μανού, Σπόλιαριτς(59΄Σικόρσκι), Στεπίνσκι(83΄Γιάνγκο), Καζού, Πακέ(70΄Ιωσηφίδης), Σίντεφελντ, Ρονκάλια, Σιμιόν, Πατσέκο

Αναπληρωματικοί: Παπαστυλιανού, Ραντούτ, Μόργκαν, Σικόρσκι, Ντελμίρο, Ανδρέου, Φράγκος, Γιάγκο, Κβάτσουκ, Σλόγκαρ, Ιωσηφίδης, Μουσουντά