Η Λίβερπουλ… δάγκωσε τη Γουλβς

WOLVES - LEVERPOOL (0-1)

Χάρη στο γκολ του (πρώην παίκτη της Γουλβς) Ντιόγκο Ζότα στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους, η Λίβερπουλ έβαλε απόψε τέλος σε ένα σερί δύο ηττών στην Premier League. Οι -κάτοχοι του τίτλου- «κόκκινοι», οι οποίοι μετρούσαν μια νίκη και έξι ήττες στα τελευταία επτά παιχνίδια τους για το πρωτάθλημα, επιβλήθηκαν 1-0 της Γουλβς στο «Μολινό», στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 28η αγωνιστική, και «γεύθηκαν» ξανά τη χαρά της νίκης μετά τις 28 Φεβρουαρίου, όταν είχαν επικρατήσει εκτός έδρας της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Παράλληλα, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πλησίασε στο -5 από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League, ενώ άφησε τους «λύκους» για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη.

Το παιχνίδι «σημαδεύτηκε» από τον τραυματισμό του Ρούι Πατρίσιο στο κεφάλι, όταν ο τερματοφύλακας της Γουλβς συγκρούστηκε με τον συμπαίκτη του, Κόνορ Κόουντι, στο 89ο λεπτό. Ο αγώνας διεκόπη για δέκα λεπτά, προκειμένου να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον Πορτογάλο γκολκίπερ, ο οποίος στη συνέχεια μεταφέρθηκε εκτός αγωνιστικού χώρου με φορείο και αντικαταστάθηκε από τον Τζον Ράντι.