Ο Ναντέ «έσωσε» το βαθμό για τη Σεντ Ετιέν, σε ένα «επεισοδιακό» ματς

Σεντ Ετιέν-Ανζέ   2-2

Επεισοδιακό απ’ το… ζέσταμα μέχρι το φινάλε ήταν το παιχνίδι της Σεντ Ετιέν με την Ανζέ, στην αυλαία της 11ης αγωνιστικής της γαλλικής Ligue1, με τους γηπεδούχους να «επιστρέφουν» από το σε βάρος τους 2-0 και να «σώζουν» το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ναντέ, σε ένα ματς που καθυστέρησε να ξεκινήσει κατά μία ώρα, λόγω… καπνογόνων.

Οι οπαδοί των «στεφανουά», λίγο πριν την ολοκλήρωση της προθέρμανσης και την έναρξη του αγώνα, πέταξαν δεκάδες καπνογόνα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να γίνει τρομερά αποπνικτική η ατμόσφαιρα σε χρόνο… dt και να δώσει εντολή ο διαιτητής, για να αποσυρθούν οι ομάδες στα αποδυτήρια για λόγους ασφαλείας.

Παράλληλα η ρίψη των καπνογόνων δημιούργησε πρόβλημα και στα δίκτυα των δύο εστιών, που «κάηκαν» σε ορισμένα σημεία, με αποτέλεσμα να καθυστερήσει κι άλλο η έναρξη μέχρι να αποκατασταθεί η ζημιά.

Όπως ανέφεραν τα γαλλικά ΜΜΕ, η συγκεκριμένη κίνηση των οπαδών της Σεντ Ετιέν, είχε ως ξεκάθαρο στόχο να εκφράσουν τη δυσαρέσκειά τους προς το πρόσωπο του προπονητή της ομάδας, Κλοντ Πιέλ, για την κάκιστη πορεία των «στεφανουά» στην εφετινή Ligue1, όπου παραμένουν «κολλημένοι» στην τελευταία θέση.

Λίγο μετά τις 23:00, ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν «κεφάλι» στο σκορ με τα τέρματα των Τραορέ και Φουλζινί. Στο τελευταίο ημίωρο η Σεντ Ετιέν έκανε την αντεπίθεσή της και έφερε το ματς στα ίσα, χάρις στα γκολ των Χαζρί και Ναντέ.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής, οι σκόρερς και η βαθμολογία της γαλλικής Ligue1:

(61΄ Χαζρί, 90΄+4΄ Ναντέ – 28΄ Τραορέ, 56΄ Φουλζινί)