«Καθάρισε» από το πρώτο μέρος η Σαμπντόρια

Σαμπντόρια-Σπέτσια    2-1

Επιστροφή στις νίκες και βαθιά ανάσα για τη Σαμπντόρια, η οποία στο δεύτερο χρονικά ματς της 9ης αγωνιστικής της Sertie A επιβλήθηκε με 2-1 της Σπέτσια.

Η «Σαμπ» προερχόταν από τρεις ήττες και μία ισοπαλία και ήθελε πάση θυσία το «τρίποντο» για να «ξεκολλήσει» από τις τελευταίες θέσεις, φτάνοντας σχετικά άνετα στο στόχο της, κυρίως χάρις στην εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Γένοβα «κατέβασε ταχύτητα», δεν πιέστηκε ιδιαίτερα και παρότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στις καθυστερήσεις δεν αγχώθηκε για να πάρει την την 2η εφετινή της νίκη, όσες έχει και η Σπέτσια, που, όμως, μετρά και 6 ήττες!

Νωρίτερα, η Τορίνο έκανε τα εύκολα δύσκολα κι ενώ προηγήθηκε με 2-0 και 3-1 της Τζένοα, επικράτησε τελικά με 3-2. Η αναμέτρηση στο στάδιο «Ολίμπικο» κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο η «γκρανάτα» έβαλε τις βάσεις για το τρίτο εφετινό της «τρίποντο», σκοράροντας δύο φορές με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν ν΄ αντιδράσουν στο δεύτερο μέρος, μείωσαν προσωρινά με τον Ντέστρο, αλλά ο Μπρεκάλο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Και πάλι, όμως, οι Γενοβέζοι έκαναν ντέρμπι τον αγώνα με το δεύτερο γκολ που πέτυχαν στο 80΄, ωστόσο, δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο και συμπλήρωσαν 6 ματς χωρίς νίκη (3 ήττες, 3 ισοπαλίες).