Δεν σκόραρε ο Τσέποβιτς, δεν ήρθε η νίκη για την ΑΕΛ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΛ 1-1

Δεν κατάφερε η ΑΕΛ να πάρει δεύτερη σερί νίκη καθώς εξήλθε ισόπαλη εκτός έδρας με τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ 1-1. Το γκολ του Σάντος δεν ήταν αρκετό αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Σάλι.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα κύλησε με την ΑΕΛ να έχει κατά κράτος την κατοχή της μπάλας, όπως δείχνουν και τα στατιστικά. Με εκφραστή τον Τσέποβιτς έχασε κάποιες ευκαιρίες, ενώ η δικαιοσύνη του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στις καθυστερήσεις του όταν μετά από κόρνερ ο Σάντος με κεφαλιά έκανε το 0-1. Τα πρώτα λεπτά ήταν διαδικαστικά, ενώ στη συνέχεια και μετά το πρώτο 20λεπτό του ημιχρόνου οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ πήραν την κατοχή και συνεχώς βρισκόντουσαν στην επίθεση, με τον Ολυμπιακό να θέλει να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ήταν φυσιολογικό με τον Ολυμπιακό να μπάινει πιο δυνατά για να ισοφαρίσει με αποτέλεσμα να χάσει δύο ευκαιρίες, η πρώτη με δοκάρι, ενώ στη δεύτερη το σουτ που έγινε πέρασε έξω. Στο μισάωρο του αγώνα είχαμε την αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ με τον Έουλερ να αποχωρεί και τη θέση του να παίρνει ο Γεωργίου. Η συντριπτική κατοχή για την ΑΕΛ έπεσε φυσιολογικά στο 60%, καθώς οι “γαλαζοκίτρινοι” οπισθοχώρησαν και ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να πιέσει.

Στο 82΄μετά από λάθος του Ριστέφσκι, ο Μαζάν ανέτρεψε τον Γουίλσον με αποτέλεσμα να υποπέσει σε πέναλτι, που αφού ελέγχθηκε από το VAR, δόθηκε και ο Ολυμπιακός με τον Σάλι που εκτέλεσε εύστοχα ισοφάρισε σε 1-1! Το αποτέλεσμα δεν αλλαξε και μετά τα τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων με αποτέλεσμα ο αγώνας να ολοκληρωθεί στην ισοπαλία 1-1.

Κίτρινες: Μανρίκε, Γκουστάβο / Σάντος, Νταβόρ

Ολυμπιακός: Μολ, Σαμπίνια, Μποβέδα, Σάλι, Μάντζης, Γκουστάβο(73΄Χαραλάμπους), Μανρίκε(62΄Κα), Σαρφό, Πεχλιβάνης, Νάνι(73΄Γουίλσον), Κυριάκου

Αναπληρωματικοί: Κόβατς, Τσούπιτς, Φώτη, Μουκτάρης, Κα, Γουίλσον, Χριστοδούλου, Ευτυχίδης, Κονφέ, Ντιάν, Γουακάσο, Χαραλάμπους

ΑΕΛ: Κεραυνός, Σάντος, Τεσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Μεντόγιεβιτς, Νταβόρ, Ριέρα(75΄Μάζουρεκ), Έουλερ(61΄Γεωργίου), Πελέ(86΄Μαίντεβατς), Τσέποβιτς

Αναπληρωματικοί: Βοζίνια, Εβόρα, Ντάβερφελντ, Γεωργίου, Μάζουρεκ, Ρέινολντς, Παντελή, Τόρες, Παπαφώτης, Σωτηρίου, Μαϊντεβατς, Νικολεττίδης.