Τρεις ομάδες για τον τίτλο

Τρεις ομάδες Robo Markets ΑΕΛ, Korantina Homes Παφιακός και Ανόρθωση διεκδικούν επί ίσοις όροις δυο αγωνιστικές πριν από το φινάλε τον Τίτλο στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η μεγάλη νίκη της Ανόρθωσης επί του Korantina Homes Παφιακού στην Κλειστή Αίθουσα «Αφροδίτη» με 1-3 σετ (η Πάφος… πάει στη «Μεγάλη Κυρία») έβαλε την ομάδα του Al. Boscovic γερά στη μάχη του τίτλου αφού τα πάντα εξαρτώνται από την ίδια. Παράλληλα, η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε την Ολυμπιάδα Νεαπόλεως με 3-0 στο «Νίκος Σολωμονίδης» ανέβηκε στην κορυφή και έγινε «αφεντικό» του τίτλου. Τις δικές του πολλές πιθανότητες έχει και ο Korantina Homes Παφιακός που υποδέχεται στο  φινάλε την Robo Markets ΑΕΛ.

‘Όπως ανακοίνωσε στις 18:00 το απόγευμα της Τρίτης 10 Μαρτίου 2020, δυο ώρες πριν από την έναρξη των αγώνων η ΚΟΠΕ, τόσο στην Κλειστή Αίθουσα «Αφροδίτη», όσο και στο Αθλητικό Κέντρο «Νίκος Σολωμονίδης» οι αγώνες έγιναν κεκλεισμένων των θυρών λόγω της απόφασης του Υπουργικού Συμβουλίου για τα μέτρα κατά του κορωνοϊού που υιοθέτησε πλήρως η ΚΟΠΕ.

Την Τρίτη 17 Μαρτίου 2020 που θα διεξαχθεί η 19η αγωνιστική, 5η και προτελευταία του πρωταθλήματος  όπου θα γίνει το σούπερ ντέρμπι Ανόρθωση – Robo Markets ΑΕΛ και  κρίνει πολλά. Παράλληλα, ο Korantina Homes Παφιακός «δοκιμάζεται» στην Κλειστή Αίθουσα «Νεάπολη – Επιστροφή» σε ένα ματς που εάν χάσει χάνεται και εάν κερδίσει έχει να κερδίσει πολλά.

Δήλωσε παρούσα στο ραντεβού τίτλου

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 1-3 (17-25,25-22, 20-25, 16-25)

Πραγματικά «Κυρία» που σέβεται τον εαυτό της σαν πρωταθλήτρια ήταν η Ανόρθωση στο ντέρμπι τίτλου με τον Korantina Homes Παφιακό στην Κλειστή Αίθουσα «Αφροδίτη». Δείχνοντας ότι η Πάφος… της πάει αφού πέτυχε τη δεύτερη νίκη της εκεί κέρδισε τον επίδοξο πρωταθλητή με 1-3 σετ και οι τελευταίες αγωνιστικές είναι στα χέρια της η κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Al. Boscovic μείωσε στους τρεις πόντους από την πρωτοπόρο Robo Markets ΑΕΛ και στον ένα από τον Korantina Homes Παφιακό.

Η ομάδα της Πάφου χωρίς τους φίλους της (ο αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών λόγω των αποφάσεων του Υπουργικού Συμβουλίου για τον κορωνοϊό πνίγηκε στο άγχος και έχασε ένα πολύ κρίσιμο αγώνα, αλλά οι ελπίδες τίτλου παραμένουν. Το ντέρμπι είχε διάρκεια 110’.

Με πολύ καλή ψυχολογία ο Korantina Homes Παφιακός μπήκε εκπληκτικά στον αγώνα και προηγήθηκε 06-01. Άμεση ήταν η αντίδραση της Ανόρθωσης που μείωσε 06-05. Η «Μεγάλη Κυρία» ανέβασε την απόδοσή της και βρέθηκε να προηγείται 10-12 και διατήρησε τη σταθερότητά της για το +5 14-19. Η Ανόρθωση πήρε το σετ ψυχολογίας με 17-25 σε 28’ ανοίγοντας το σκορ.

Η ομάδα της Πάφου πάλι μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ 04-01, αλλά όπως και στο δεύτερο σετ η Ανόρθωση μείωσε στον πόντο 06-05. O Korantina Homes Παφιακός ξέφυγε ξανά 09-05 με την Ανόρθωση όμως να βρίσκεται κοντά στο σκορ 13-10. Η ομάδα του Αλ. Κωνσταντινίδη φάνηκε να επιβάλλει τον ρυθμό της όταν το ταμπλό έγραψε 20 -13. Η Ανόρθωση ήταν πολύ ανθεκτική και με σερί 06-01 μείωσε στους δυο πόντους 21-19 και λίγο αργότερα ισοφάρισε  22-22 σε ένα σετ γκραν – γκινιόλ. Ο Korantina Homes Παφιακός στο φινάλε βρήκε λύσεις κερδίζοντας 25-22 σε 30’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 το ντέρμπι τίτλου.

Η Ανόρθωση ήταν εξαιρετική στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 03-10 ανακτώντας ψυχολογία. Ο Korantina Homes Παφιακός δερν τα παράτησε μειώνονταε στο -4 08-12. Οι παίκτριες του Boscovic φάνηκαν να αντεπεξέρχονται στις δυσκολίες και αύξησαν σε 6 τη διαφορά 10-16. Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη κερδίζοντας σε 28’ 20-25 γράφοντας το 1-2 στην Πάφο.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε και το τέταρτο σετ πολύ καλά αφού έλαβε τα ηνία από την αρχή και προηγήθηκε 07-13. Η ομάδα της Αμμοχώστου με «αέρα υπεροχής» αύξανε συνεχώς τη διαφορά και έφθασε στο +7 13-20 . Σε μια απέλπιδα προσπάθεια να σώσει ότι μπορούσε ο Korantina Homes Παφιακός μείωσε στο -6 16-22, αλλά η Ανόρθωση δεν κοίταξε πίσω κερδίζοντας το σετ 16-25 σε 24’ και τον αγώνα με 1-3 σετ.

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(AΛ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ): Κωνσταντίνου, Da Silva, Βatista, Melo, Χριστοδούλου, Θεοτή – Λίμπερο: Στεφάνου – Αλλαγές: Tilley.

ANΟΡΘΩΣΗ (AL. BOSCOVIC):Caetano, Σταυρινίδου, Taylor, Βασιλείου, Felinski, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Ριαλά.

Διαιτητές: Γ. Παπαγεωργίου – Μ. Αντώρκας

Επόπτες: Α. Χατζηχριστοδούλου – Α. Πηλέα

Σημειωτές: Π. Θεοδώρου –Ν. Στεφάνου

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γ. Σοφοκλέους

Παρατηρητής Αγώνα: Γ. Στεφανίδης

Πήρε αυτό που ήθελε

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ 3-0 (25-19, 25-17, 25-15)

Το τρίποντο που της επιτρέπει να βλέπει με αισιοδοξία τη μάχη του τίτλου στις δυο τελευταίες αγωνιστικές πέτυχε την Τρίτη η Robo Markets ΑΕΛ. Εκμεταλλευόμενη την έδρα της ηομάδα του Στέλιου Μασιά κέρδισε την Ολυμπιάδα Νεαπόλεως με 3-0 σετ και ανέβηκε στους 42 βαθμούς. Η Λεμεσιανή ομάδα αναμένει την εξέλιξη του Ομίλου τίτλου για να φανούν οι πιθανότητες κατάκτησής του. Η Ολυμπιάδα πάλεψε στη Λεμεσό, αλλά δεν άντεξε μέχρι τέλους. Ο αγώνας είχε διάρκεια 74’

H Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε τους πρώτους τρεις πόντους αλλά η Ολυμπιάδα ισοφάρισε γρήγορα 03-03. Οι «γαλαζοκίτρινες» ήταν πολύ καλύτερες και ξέφυγαν 18-13 για να επιβληθούν με 25-19 σε  26’ γράφοντας το 1-0.

Η ομάδα της Λεμεσού πήρε τους πρώτους πόντους του σετ, αλλά η προσφυγική ομάδα δεν έχασε την επαφή της με το σκορ ενώ προηγήθηκε 09-10. Προοδευτικά η Robo Markets ΑΕΛ βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί 16-14 και να ξεφύγει 23-17  και να κερδίσει 25-17 σε 25’ ανοίγοντας την «ψαλίδα» στο σκορ 2-0.

Οι ισορροπίες στο τρίτο σετ έφεραν εναλλασσόμενη υπεροχή με την Robo Markets ΑΕΛ να προηγείται 06-04 και την Ολυμπιάδα να προηγείται με τη σειρά της 07-08. Η ομάδα του Γιαπάνη διατηρούσε την αυτοκυριαρχία της 10-13, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ ισοφάρισε 13-13. Η ισοφάριση βοήθησε την Robo Markets ΑΕΛ που ξέφυγε 18-13 και 20-15 για να κερδίσει 25-15 σε 23’ και τον αγώνα 3-0 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):De Souza, Σπύρου, Dudnikova, Πεχλιβάνη, Stedile, Παύλου – Λίμπερο: Κοκκή – Αλλαγή: Στεφανίδου- Gryban, Κατσουνωτού

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Simanowski, Juric, Cudworth, Donchuk, Hudima, Mανίταρου – Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Διάκου

Διαιτητές: Σ. Φλουρής – Δ. Κουκούνης

Επόπτες: Α. Αντωνίου – Π. Καυκαλιάς

Σημειωτές: Δ. Πέτρου – Ε. Σιαπάνη

Παρατηρητής Αγώνα: Γ. Δωρίτης

Νέα δεδομένα στον Όμιλο Τίτλου

Νέα δεδομένα ξανά διαμόρφωσε η 18η αγωνιστική, 4η του Ομίλου Τίτλου την Τρίτη 10 Μαρτίου 2020. Η νίκη της Ανόρθωσης μέσα στην Κλειστή Αίθουσα «Αφροδίτη» επί του Korantina Homes Παφιακού έφερε την Robo Markets ΑΕΛ στην κορυφή. Δυο αγωνιστικές πριν το τέλος όμως τρεις ομάδες διεκδικούν τον Τίτλο.