«Καθάρισε» από νωρίς η Βαλένθια

Χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σολέρ στο 11’, η Βαλένθια νίκησε 1-0 τη Χετάφε στο «Μεστάγια» και ξεκίνησε με το «δεξί» τη φετινή Primera Divisiοn.

Σε ένα επεισοδιακό ματς με δύο αποβολές, η Βαλένθια νίκησε 1-0 τη Χετάφε στο «Μεστάγια» για την πρεμιέρα της La Liga και μπήκε με το «δεξί» στο ντεμπούτο του Κέβιν Μπορνταλάς και στην προσπάθεια για τις ευρωπαϊκές θέσεις της βαθμολογίας κόντρα σε μια ομάδα που θα παλέψει για την παραμονή της.

Μόλις στο 2΄ αποβληθηκε ο Γκουίλιαμσον για σκληρό μαρκάρισμα, όμως οι «νυχτερίδες» προηγήθηκαν με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σολέρ στο 11’ και διατήρησαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Μίτσελ μπήκαν πιο δυνατά και έγιναν πιο απειλητικοί για την εστία των Λεβαντίνων, όμως η αποβολή του Καμπάκο στο 76΄τους έκοψε τη φόρα. Στις καθυστερήσεις, πάντως, οι Μαδριλένοι έχασαν μια φανταστική ευκαιρία για να ισοφαρίσουν.