«Σκόνταψε» η Αϊντχόφεν και απομακρύνθηκε ο Άγιαξ

Αϊντχόφεν - Φέγενορντ (1-1)

Στην ισοπαλία, 1-1, συμβιβάστηκε η Αϊντχόφεν υποδεχόμενη τη Φέγενορντ για την 26η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος και σε συνδυασμό με το «διπλό» του πρωτοπόρου Άγιαξ (2-0) στην έδρα της Τσβόλε, η ομάδα του Άμστερνταμ απομακρύνθηκε κατά 8 βαθμούς. Η Φέγενορντ ήταν αυτή που προηγήθηκε, στο 15′ με σουτ του Μπερχάους, ενώ στο 36′ ήρθε η ισοφάριση με γκολ του Μάλεν για τη δεύτερη στον βαθμολογικό πίνακα, Αϊντχόφεν, μετά από ασίστ του Γκέτσε.

Στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 26ης αγωνιστικής, ο Άγιαξ δεν είχε πρόβλημα (2-0) απέναντι στην Τσβόλε που έμεινε με 10 παίκτες από το 16ο λεπτό, όταν ο Αμπντούλ Μούμιν αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Τρία λεπτά αργότερα (19΄) ο Πέδρο Μαρκές άνοιξε το σκορ για τον Άγιαξ, ενώ ο Λουρενσί στο 26ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων.

Στο κυνήγι της τριάδας παραμένει η Φίτεσε, έναν βαθμό πίσω από την τρίτη Αλκμααρ, καθώς πέρασε με 3-1 από την έδρα της Ουτρέχτης. Μάλιστα, πήρε το «τρίποντο» με ανατροπή, αφού ο Κερκ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 41′. Η ισοφάριση ήρθε στο 44′ με τον Νταρφάλου, ο οποίος στο 54′ έκανε το 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Βίτεκ στο 57′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στις αναμετρήσεις της 26ης αγωνιστικής στην Eredivisie σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Βίλεμ-Χέρενφεν              3-1

Ντεν Χααγκ-Χεράκλες         1-2

Αλκμααρ-Τβέντε              4-1

Γκρόνινγκεν-Εμεν            1-1

Σπάρτα Ρότερνταμ-Βααλβάϊκ   2-0

Φένλο-Φορτούνα Σιτάρντ      1-3

Ουτρέχτη-Φίτεσε             1-3

Αϊντχόφεν-Φέγενορντ         1-1