Στο ρετιρέ η εκπληκτική Σαουθάμπτον

Συνεχίζει να… τρελαίνει κόσμο η εντυπωσιακή εφέτος Σαουθάμπτον. Οι «Άγιοι» νίκησαν με 2-0 (και) τη Νιούκαστλ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στην Premier League κι έπιασαν… κορυφή -ως συγκάτοικοι της Λίβερπουλ- έστω και με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Η Σαουθάμπτον άνοιξε το σκορ με τον Άνταμς μόλις στο 7ο λεπτό και «σφράγισε» τη νίκη της στο τελευταίο δεκάλεπτο με ακόμη ένα τέρμα, αυτή τη φορά από τον Άρμστρονγκ (82′).

Νωρίτερα, η Μπράιτον και η Μπέρνλι, έμειναν στο «μηδέν». Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι, με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, οι δύο ομάδες «κόλλησαν» στο 0-0, παραμένοντας στα χαμηλά… πατώματα του βαθμολογικού πίνακα.

Η Μπέρνλι έμεινε για άλλο ένα ματς χωρίς νίκη, ωστόσο, πήρε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας μετά από δύο συνεχόμενες ήττες και «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, όπου παραμένει -προσώρας- η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (1 βαθμό).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 8ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος:

Μπράιτον-Μπέρνλι           0-0
Σαουθάμπτον-Νιούκαστλ      2-0