Νίκησαν και οι τρεις, ΑΕΛ, Απόλλωνα και Lemesos Volleyball

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Βόλει Γυναικών

Μεγάλη νίκη για Property Gallery Απόλλων με 3-2 επί της Ν. Σαλαμίνας, η ΑΕΛ κέρδισε στο  Γέρι – Πρώτη νίκη για Lemesos Volleyball

Η Ολυμπιάδα Ν. ήταν η κερδισμένη της 2ης αγωνιστικής tου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών. Μετά τους αγώνες της Τρίτης 01ης Νοεμβρίου 2022 η ομάδα της Νεάπολης και κάτοχος του Σούπερ –Καπ παραμένει η μοναδική ομάδα με το απόλυτο των 6 βαθμών και αποσπάστηκε ένα βαθμό από Property Gallery Απόλλων και ΑΕΛ.

Η Ολυμπιάδα επικράτησε με 3-0 της Ανόρθωσης στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ», ενώ ο Property Gallery Απόλλων κέρδισε σε μεγάλο ντέρμπι τη Νέα Σαλαμίνα με 3-2. Η ΑΕΛ πέρασε από το Γέρι κερδίζοντας 3-1 τον Δικέφαλο. Ακόμα η Lemesos Volleyball νίκησε στην έδρα της τον Άρη Πολεμίου με 3-0 σετ.

«ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-0 (25-15, 25-15, 25-16)

Η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως επικράτησε με 3-0 σε 1 ώρα και 39’ στο προσφυγικό ντέρμπι της Ανόρθωσης στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»  Ο αγώνας έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του ΟΠΑΠ πρωταθλήματος Α Γυναικών.

Η Ολυμπιάδα διατήρησε το αήττητό της και βρίσκεται στην κορυφή με δυο νίκες ενώ η Ανόρθωσις δέχθηκε την ήττα μετά τη νίκη της πρεμιέρας.

Η Ολυμπιάδα μπήκε πολύ δυνατά στο ντέρμπι και προηγήθηκε 07-03. Η Ανόρθωσις μείωσε, αλλά η ομάδα του Νικολάκη κρατούσε το προβάδισμα 12-07. Η Ολυμπιάδα στη συνέχεια ξέφυγε και κέρδισε το πρώτο σετ 25-15 σε 21’.

Η Ολυμπιάδα Ν. έκανε φοβερή εμφάνιση στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 20-09 για να επιβληθεί τελικά με 25-15 σε 20’ αφού η Ανόρθωσις προσπάθησε να μειώσει. Με τον τρόπο αυτό διαμορφώθηκε το 2-0 σετ.

Η μορφή του αγώνα στο τρίτο σετ άλλαξε με την Ανόρθωση να βελτιώνεται. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 13-13 με την Ολυμπιάδα να δημιουργεί «μαξιλαράκι» τεσσάρων πόντων 19-15. Το προβάδισμα των Νεαπολιτισσών αυξήθηκε για να κερδίσουν το σετ με 25-16 σε 22’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ):Hudima. Mudritskaya, Λεωνίδου, Drodz, Κωνσταντίνου, Ριαλά – Χριστοφόρου, Κούτα – Αλλαγές: Donchuk, Μανίταρου.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(Γ. ΓΚΙΤΖΕΚΟΣ): Ιωάννου, Ζεμπύλα, Χαραλάμπους,  Karina, Maciagowsk, , Ardila – Λίμπερο: Αντωνίου, Δημητρίου – Αλλαγές: Βασιλείου, Θεμιστοκλέους, Τζιακίδου.

Η Επιτροπή Διαιτησίας όρισε τους:

Διαιτητές: Κ. Στεφανή – Ν. Τζιακούρης

Επόπτες: Ν. Γρηγορίου – Μ. Σταματόπουλος

Σημειωτής: Ι. Τοφής

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-2 (16-25, 25-15,25-14, 17-25, 15-10)

Μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ», με τον Property Gallery Απόλλων να κερδίζει την εξαιρετική Νέα Σαλαμίνα με 3-2 σετ σε 1 ώρα και 56’  και έμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Ο Property Gallery Απόλλων πέτυχε τη δεύτερη νίκη του, αλλά έχασε ένα πολύτιμο βαθμό για την κορυφή. Αντίθετα, η Νέα Σαλαμίνα έχασε για δεύτερη φορά με 3-2 αφού μετά την ΑΕΛ ηττήθηκε με τον ίδιο τρόπο και από τον Property Gallery Απόλλων. Ωστόσο, σε δυο πολύ δύσκολα εκτός έδρας αγώνες πήρε δυο πολύτιμους πόντους.

Η Νέα Σαλαμίνα αιφνιδίασε τον Property Gallery Απόλλων και είχε το πάνω χέρι στο πρώτο σετ αφού ξέφυγε 16-22 και κέρδισε 16-25 σε 22’ ανοίγοντας το σκορ στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ».

H Λεμεσιανή ομάδα έπαιξε συγκροτημένα στο δεύτερο σετ και επιβλήθηκε 25-15 σε 23’  ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 12-04 στο τρίτο σετ και το «καθάρισε» με 25 – 14  σε 22’ και έγινε η ανατροπή 2-1.

Η Νέα Σαλαμίνα δεν τα έβαλε κάτω και στο τέταρτο σετ προηγήθηκε 10-14 και διατήρησε τα υπέρ της δεδομένα 14-21 κερδίζοντας με 17-25 σε 25’ και ισοφάρισε 2-2 τον αγώνα.

Στο πέμπτο σετ ο Property Gallery Aπόλλων ήταν καλύτερος επικράτησε με 15-10 σε 14’ και πήρε το σετ με 3-2.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Nogueras, Λάμπρου, Lavruk, Ventura, Αλεξάκου, Χριστοφόρου – Λίμπερο: Δαϋίδ, Zακχαίου – Αλλαγές: Χατζηκωνστάντα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Προκοπίου, Νikolova, Shevkenek, Κυριάκου, Sharlissa, Κοκκίνου – Λίμπερο: Μαραγκού. – Αλλαγές: Σιαλή, Θεοδούλου.

Διαιτητές: A. Kωνσταντινίδης – Ι. Σοφοκλέους

Επόπτες: Θ. Ιωαννίδης – Π. Χατζηγιάννη

Σημειωτής: Ε. Σιαπάνη

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΕΡΙΟΥ: ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ – ΑΕΛ 1-3 (25-13, 17-25,18-25, 11-25)

Η ΑΕΛ δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε από το Γυμνάσιο Γερίου νικώντας τον Δικέφαλο Γερίου με 3-1 σετ σε 1 ώρα και 40’ ο οποίος παρουσιάστηκε πολύ δυνατός και διεκδίκησε με αξιώσεις το τρίποντο. Η ΑΕΛ πέτυχε  το πρώτο της τρίποντο τη δεύτερη αγωνιστική ενώ παραμένει αήττητη, αφού στην πρεμιέρα κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα με 3-2 σετ.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του Δικέφαλου στον αγώνα. Η ομάδα του Γερίου ξέφυγε από την αρχή στο σκορ και απέναντι στην ΑΕΛ που δεν βρήκε λύσεις κέρδισε 25-13 σε 22’ και προηγήθηκε 1-0.

Μετά τα αρχικά στάδια του δεύτερου σετ 05-05, η ΑΕΛ ανέβασε στροφές, κέρδισε 17-25 και έφερε τον αγώνα στα ίσα 1-1 σε 24’.

Ο Δικέφαλος όμως μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 07-03, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ 15-16 η ΑΕΛ. Στα τελικά στάδια οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν το σετ με 18-25 σε 25’ και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση 1-2.

Η ΑΕΛ ήταν πολύ καλύτερη στο τέταρτο σετ όταν ξέφυγε 06-16 και 08-21 με αποτέλεσμα να επικρατήσει με 11-25 σε 20’ και πήρε τη νίκη με 1-3 σετ.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ (Γ. ΠΕΤΡΟΥΔΗΣ): ΓεωργιάδουΤσουτσούκη, Κarabinovic, Rigsbee, Βατυλιώτη, Karabegovic,  — Λίμπερο: Mαραγκού, Τσαγγαρά – Αλλαγές: Παμπακά, Popolitova, Παντελίδου, Φώτσιου, Οικονομίδου.

ΑΕΛ (E. QUANTA): Σπύρου, Petrovic, Fayad, Πεχλιβάνη, Castaneda, Chkatarashvili  – Λίμπερο: Κοκκή, Κωνσταντίνου – Αλλαγές: Θεοδοσίου.

Διαιτητές: Σ. Φλουρής – Χ. Μητροφάνους

Επόπτες: Χ. Παπαχροστοδούλου – Κ. Σουρουλλάς

Σημειωτής: Α. Χατζηκωστή

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – ΑΡΗΣ 3-0 (25-09, 25-16,25-21)

Την πρώτη της νίκη στο 48ο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Γυναικών πέτυχε η Lemesos Volleyball. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής επιβλήθηκε με 3-0 σε 1 ώρα και 08’  του Άρη Πολεμίου στο Λύκειο Πολεμιδιών.

Οι «ροζ» ήταν ανώτερες στα δυο πρώτα σετ, αλλά στο τρίτο έγινε ντέρμπι με την ομάδα  του Πολεμίου να διεκδικεί επί ίσοις όροις το σετ και να χάνει στο τέλος με 25-21

Οι «ροζ» κυριάρχησαν στο πρώτο σετ που κέρδισαν 25-09 σε 18’. Η εικόνα δεν άλλαξε πολύ στο δεύτερο σετ με την Lemesos Volleyball να επικρατεί 25-16 σε 20’ και να αυξάνει σε 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ ο Άρης μπήκε στο παιχνίδι και δυσκόλεψε την Lemesos Volleyball (11-11). Στη συνέχεια οι παίκτριες του Α. Σπύρου πήραν το προβάδισμα, αλλά οι «πράσινες» προσπαθούσαν να μείνουν στο σετ 21-19. Οι «ροζ» στα τελικά στάδια κατάφεραν να καθαρίσουν το σετ με 25- 21 σε 24’ και τον αγώνα 3-0 σετ.

LEMESOS VOLLEYBALL (A. ΣΠΥΡΟΥ):Van der Ween, Α. Ιωάννου, Ν. Στυλιανού, Fusiger, Σιαπάνη, Gonsalves- Λίμπερο: Μιχαήλ, Καραολή – Αλλαγές Κέστα.

ΑΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ (Γ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Μ. Κουππή, Kodyrova, Πέτρου, Khovalkina, Dubovaya, Παπά – Λίμπερο: Α. Παπά – Αλλαγές: Ρ. Κουππή, Χατζηευσταθίου.

Διαιτητές: Α. Δανιήλ –Μ. Αντώρρκας

Επόπτες: Γ. Παύλου – Μ. Πιττάλης

Σημειωτής: Ε. Ευαγγελίδου