«Λιοντάρια» στο φινάλε, «σεφτέ» η Ίντερ

Τεράστια νίκη, που ισοδυναμεί με «μισή» πρόκριση στα νοκ άουτ του Champions League, πέτυχε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επί της Τότεναμ στις καθυστερήσεις με 2-0, στην «παρθενική» εμφάνιση του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση σε επίπεδο συλλόγων, έστω και σαν αλλαγή στο 71΄ (πήρε την θέση του Μορίτα). Η Ιντερ «άνοιξε λογαριασμό» με το 2-0 επί της Βικτόρια Πλζεν επί τσεχικού εδάφους.

Η πρώτη ευρωπαϊκή αναμέτρηση ανάμεσα σε Σπόρτινγκ Λισαβόνας και Τότεναμ ανέδειξε μεγάλη νικήτρια την πορτογαλική ομάδα με 2-0. Ο Ούγκο Λιορίς με σπουδαίες επεμβάσεις κράτησε «όρθιους» τους «πετεινούς» για 90 λεπτά, ωστόσο, στο λεπτό εκείνο και στο 94΄ οι δύο από τρεις αλλαγές που έκανε ο Αμορίμ, Παουλίνιο και Αρτουρ Γκόμες έστειλαν στον «έβδομο ουρανό» τους γηπεδούχους, που έκαναν το 2 στα 2 στο ξεκίνημα του 4ου ομίλου και σαφώς έχουν το «πάνω χέρι» στην υπόθεση πρόκριση.

Η παράδοση που ήθελε τα «Λιοντάρια» να μην πανηγυρίζουν ποτέ απέναντι σε αγγλική ομάδα στη διοργάνωση (0-1-5), «έσπασε» απόψε, με τα «λιοντάρια» να πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη και να κάνουν το 4Χ4 σε όλες τις διοργανώσεις.

Παρότι η Τότεναμ δεν έδωσε αγώνα το προηγούμενο Σαββατοκύριακο εξαιτίας της αναβολής των αγώνων της Premier League μετά τον θάνατο της βασίλισσας Ελισάβετ και ήταν πιο ξεκούραστη από την αντίπαλό της, εντούτοις έδειξε να «συμβιβάζεται» το βαθμό και στο φινάλε το πλήρωσε. «Σώθηκε» σε δύο περιπτώσεις στο φινάλε των ημιχρόνων από τον Λιορίς, αλλά ο Γάλλος ήταν αδύνατο να κάνει κάτι στις καθυστερήσεις.

Την πρώτη της νίκη στον 3ο όμιλο του Champions League πανηγύρισε η Ίντερ στην «Ντούσαν Αρένα», όπου επιβλήθηκε με 2-0 της Βικτόρια Πλζεν, η οποία έμεινε χωρίς βαθμό μετά από δύο αγώνες (στην πρεμιέρα είχε ηττηθεί με 5-1 από την Μπαρτσελόνα).

Παρότι η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι προερχόταν από εντός έδρας ήττα στη διοργάνωση (0-2 από την Μπάγερν), κατάφερε να εκμεταλλευτεί την εμπειρία της, αλλά και την αποβολή του Μπούχα στο 61ο λεπτό και μ΄ ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο να φύγει νικήτρια από το «σπίτι» της Βικτόρια.

Εκεί, όπου οι Τσέχοι μετρούσαν 8 νίκες στις 9 τελευταίες ευρωπαϊκές αναμετρήσεις τους, σκοράροντας, μάλιστα, τουλάχιστον δύο φορές σε κάθε ένα από τα παιχνίδια αυτά. Οι «νερατζούρι», όμως, κατάφεραν να κάνουν το 2 στα 2 μακριά από το Μιλάνο στο CL, μετά το 1-0 επί της Λίβερπουλ τον περασμένο Μάρτιο στο «Ανφιλντ». Κάτι που για τελευταία φορά είχαν πετύχει τον Οκτώβριο του 2011!

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League: