Οι αλλαγές έστειλαν την Αταλάντα στον τελικό!

Με τους Λούκμαν και Πάσαλιτς να σκοράρουν στις καθυστερήσεις, η Αταλάντα νίκησε 4-1 τη Φιορεντίνα και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας.

Το τρόπαιο του Κυπέλλου Ιταλίας θα διεκδικήσει κόντρα στη Γιουβέντους η Αταλάντα, που επικράτησε 4-1 της Φιορεντίνα εντός έδρας και ανέτρεψε την ήττα (1-0) του πρώτου αγώνα.

Ο Κόπμαϊνερς έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους μόλις στο 8’, με τους «βιόλα» να μένουν με δέκα παίκτες στο 53’ αλλά να καταφέρνουν να ισοφαρίσoυν 15 λεπτά αργότερα με τον Κουάρτα.

Οι Μπεργκαμάσκι αποκατέστησαν το προβάδισμά τους με τον Σκαμάκα (75’) και, ενώ όλα έδειχναν πως οδεύουμε στην παράταση, δύο αλλαγές του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι άλλαξαν τα δεδομένα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Πρώτα ο Λούκμαν έκανε το 3-1 στο 90+4’ και εν συνεχεία ο Πάσαλιτς σφράγισε την πρόκριση της ομάδας του, στο 90+8’.