Πρωταθλητής Β2 ο Αστέρας Μέσα Γειτονιάς

Πήρε τη νίκη με 63-52 κόντρα στην Αραδίππου και ανέβηκε στην Β1

Ο Αστέρας Μέσα Γειτονιάς ήταν η νικήτρια ομάδα στον αγώνα κόντρα στην ΟΚ Αραδίππου, κατακτώντας το πρωτάθλημα Β2 κατηγορίας. Πήρε τη νίκη με 63-52 και ανέβηκε στην Β1.

Η Αραδίππου προηγήθηκε στο 1′ με 2-0. Ο Αστέρας έπαιζε πιο επιθετικά και στο 8′ έκανε το 13-7. Στο 16′ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 26-25, ενώ στο ίδιο λεπτό με τρίποντο οι γηπεδούχοι έκαναν το 29-25.

Στο 16 η ομάδα της Αραδίππου μπήκε μπροστά στο σκορ με 31-29. Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, στο 18′ το σκορ ήταν 34-34 και στο 20′ 36-36. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο ο Ζήνωνος ευστόχησε σε τρίποντο για τον Αστέρα, για το 39-36.

Η ομάδα της Λεμεσού ανέβασε τη διαφορά στο +8 στο 23′ με 46-38. Η ομάδα της Αραδίππου μείωσε σε 54-52 στο 37’, όμως ο Αστέρας κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά του μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Πήρε τη νίκη με 63-52 και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Β2 κατηγορίας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-12, 39-36, 51-42, 63-52