Μπακς-Κλίπερς 113-106: Με ανατροπή και Λίλαρντ τα «Ελάφια»(video)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο απουσίασε μόλις για τρίτη φορά φέτος όμως οι Μιλγουόκι Μπακς (41-21) επικράτησαν των Λος Άντζελες Κλίπερς (39-21) με 113-106 και έφτασαν τις έξι σερί νίκες στη regular season.

Οι Μπακς παρατάχθηκαν κόντρα στους Κλίπερς δίχως τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος ταλαιπωρείται από τενοντίτιδα και απουσίασε μόλις για τρίτη φορά φέτος έπειτα από τους αγώνες με τους Ράπτορς στις 15 Νοεμβρίου (τράβηγμα στη δεξιά γάμπα) και τους Καβαλίερς στις 17 Ιανουαρίου (πρόβλημα στον δεξί ώμο)

Σε κάθε περίπτωση, τα «Ελάφια» επιβλήθηκαν των Καλιφορνέζων με 113-106 φτάνοντας τις έξι σερί νίκες και βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 41-21, έχοντας 25 νίκες σε 32 αγώνες στο Fiserv Forum.

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ σημείωσε 41 πόντους για τους γηπεδούχους που παραμένουν αήττητοι μετά το All-Star break και πλέον ακολουθεί ένα πολύ απαιτητικό road trip με αγώνες στους Γουόριορς, στους Λέικερς, στους Κλίπερς και στους Κινγκς σε διάστημα επτά ημερών.

Από ‘κει και πέρα, ο Μπόμπι Πόρτις σημείωσε τους 14 από τους 28 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και έκανε season-high με 16 ριμπάουντ ενώ ο Πάτρικ Μπέβερλι πρόσθεσε 12 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, ο Τζέιμς Χάρντεν και ο Πολ Τζορτζ πέτυχαν από 29 πόντους έκαστος ενώ ο Καουάι Λέοναρντ είχε 16 πόντους.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το Μιλγουόκι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13 πόντους στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου όμως ισοφάρισε αρχικώς με το τρίποντο του Μπέβερλι σε 96-96 στα 4:33 για το φινάλε.

Ο Λίλαρντ σκόραρε με layup στα 4:10 και έδωσε το πρώτο προβάδισμα τους Μπακς μετά την πρώτη περίοδο ενώ ο Πόρτις πέτυχε πέντε σερί πόντους στα τελευταίο λεπτό, κλειδώνοντας τη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-35, 48-55, 73-81, 113-106.