Πήρε το ντέρμπι η ΑΕΛ, νίκη για Lemesos Volleyball

Η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε το Λεμεσιανό ντέρμπι με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ – Νίκη της LEMESOS VOLLEYBALL επί ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ με 3-1

πH ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ξέφυγε και άλλο στη βαθμολογία μετά τη λήξη της Α Φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η ομάδα της Νεάπολης πήρε τους τρεις βαθμούς άνευ αγώνα, αλλά μετά την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής ξέφυγε στο +12 από ΑΠΟΛΛΩΝ, Robo Markets ΑΕΛ και LEMESOS VOLLEYBALL που βρίσκονται στη 2η, 3η Κι 4η θέση αντίστοιχα με 27 βαθμούς.

Στο Λεμεσιανό ντέρμπι η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε 3-1 τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ. Η LEMESOS VOLLEYBALL νίκησε 3-1 τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου. Εξάλλου, η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ επικράτησε στο «ΚΙΤΙΟΝ» 3-2 της  ΑΕΚ και βρίσκεται στη 5η θέση ενόψει της Β’Φάσης.

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΑΠΟΛΛΩΝ 3-1 (25-23, 19-25, 25-23, 25-23)

«Γαλαζοκίτρινο» βάφτηκε το Λεμεσιανό ντέρμπι Robo Markets ΑΕΛ – ΑΠΟΛΛΩΝ στην Αίθουσα «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ». Η ομάδα του M. Payan κέρδισε 3-1 σε 1’49 ενώπιον 140 θεατών με τις δυο ομάδες να ισοβαθμούν με 27 βαθμούς με το τέλος της Α’ Φάσης.

Η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε το πρώτο σετ 25-23 σε 22’ και προηγήθηκε 1-0. Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά 19-20 υπέρ του ΑΠΟΛΛΩΝΑ που με σερί 00-05  εξασφάλισε το σετ 25-19 σε 22’ και ισοφάρισε 1-1.

Το ισχνό προβάδισμα δυο πόντων είχε η Robo Markets ΑΕΛ (22-20) και ανέκτησε το προβάδισμα 2-1 κερδίζοντας 25-23 σε 25’. Στο τέταρτο σετ ο ΑΠΟΛΛΩΝ προηγήθηκε 20-19, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ γύρισε το σετ κερδίζοντας 25-23 σε 28’ και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ (M. PAYAN):  Σπύρου, Tai, Zvereva, Simonia, Cvijovic, Πεχλιβάνη – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Παλιομυλίτη – Αλλαγές: Θεοφίλου.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Κωνσταντοπούλου, Λάμπρου, Milanova, Kyrychenco, Chkataratasvili, Χριστοφόρου – Λίμπερο 1: Δαύίδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Aλλαγές: Iορδάνους, Παπαστυλιανού.

Διαιτητές: Α. Δανιήλ – Χρ. Μητροφάνους

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ –LEMESOS VOLLEYBALL 1-3 (21-25, 25-19, 16-25, 18-25)

Τη νίκη με 1-3 που επισφράγισε τη μεγαλύτερη επιτυχία της LEMESOS VOLLEYBALL, να τερματίσει στην 4η θέση με τη λήξη της Α Φάσης και να μπει στον ΄Όμιλο Τίτλου πέτυχαν οι «ροζ». Η ομάδα του Α.Λιοτατή κέρδισε στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ με 3-1 σε 1’42 και ισοβαθμεί με τη λήξη της 14ης αγωνιστικής μαζί με ΑΠΟΛΛΩΝ και Robo Markets ΑΕΛ στους 27 βαθμούς. Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ τερμάτισε την Α Φάση στην 7η θέση. Τον αγώνα είδαν 90 θεατές.

Η LEMESOS VOLLEYBALL προηγήθηκε στο πρώτο σετ 22-20 και επικράτησε με μικρό σερί 25-21 σε 23’ κερδίζοντας το πρώτο σετ. Στο δεύτερο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ κατάφερε να κερδίσει 25-19 σε 23’ και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Η ομάδα του Α. Λιοτατή ξέφυγε 10-16 και έκλεισε το σετ με 25-16 σε 23’ ανακτώντας το προβάδισμα στα σετ.  Η LEMESOS VOLLEYBALL προηγήθηκε 17-13 στο τέταρτο σετ και το κέρδισε με 25-18 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Napalkova, Stekovic, Σιαλή, Reich, Χατζηκωνστάντα, Κυπριανού – Λίμπερο 1: Xίτζιου, Λίμπερο 2: Γεωργίου – Αλλαγές: Xρίστου, Σιαπάνη, Θεοδούλου.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Εrtz, Ferguson, Σιαπάνη, Rodwald, Στυλιανού, Maciagowski – Λίμπερο 1: Ιωάννου, Λίμπερο 2: Καραολή – Αλλαγές: Μάρκαρη, Παναγιώτου.

Διαιτητές: M. Aντώρκας – Ι. Σοφοκλέους.

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΑΕΚ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 2-3 (22-25, 25-23, 25-23, 14-25, 14-16)

Μετά από ένα αγώνα με ανατροπές η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ κέρδισε στο «ΚΙΤΙΟΝ» την ΑΕΚ με 3-2 σε 2’24 και με τη λήξη της Α Φάσης βρίσκεται στην 5η θέση με 18 βαθμούς. Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την Α Φάση στην 6η θέση με 16 βαθμούς. Τον αγώνα είδαν 100 θεατές.

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ κέρδισε το πρώτο σετ 25-22 σε 25’ αφού προηγήθηκε 21-17 και άνοιξε το σκορ. Η ΑΕΚ ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε 2-1 αφού κέρδισε το δεύτερο σετ 25-23 (προηγήθηκε 22-19) σε 30’. Στο τρίτο σετ η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε 25-23 σε 29’ και προηγήθηκε. Η ομάδα της Λάρνακας ξεκίνησε εντυπωσιακά (11-05, 13-07). Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ μείωσε αλλά το σετ κατέληξε στις «κιτρινοπράσινες».

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ισοφάρισε 2-2 αφού στο τέταρτο σετ ξέφυγε με 10 πόντους (22-12) για να κερδίσει 25-14 σε 27’.

Στο πέμπτο σετ έγινε «μάχη» με την ΑΝΟΡΘΩΣΗ να κερδίζει στους έξτρα πόντους 16-14 σε 21’ εξασφαλίζοντας τους δυο βαθμούς της νίκης με 3-2.

ΑΕΚ (ΕΜΜ. ΠΡΑΣΑΝΑΚΗΣ): Castillo, Λοίζου, Β. Χαραλάμπους, Samancova, Α. Χαραλάμπους, Βλάχου – Λίμπερο 1: Popolitova, Λίμπερο 2: Xρίστου – Αλλαγές: Tσουτσούκη, Ισιδώρου, Κουκουμά.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATELA): Χειμωνίδου, Flores, Ardila, Young, Στ. Ιωάννου, Legros – Λίμπερο 1:Δημητρίου, Λίμπερο 2: Μαραγκού – Αλλαγές: Tζακίδου.

Διαιτητές: A. Kωνσταντινίδης – Σ. Καρκίδης

H βαθμολογία μετά τη συμπλήρωση της 14ης αγωνιστικής και τη λήξη της Α Φάσης διαμορφώθηκε ως εξής:

1. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 13-01 39-07 39
  2. ΑΠΟΛΛΩΝ 10-04 32-22 27
  3. Robo Markets ΑΕΛ 09-05 33-21 27
  4. LEMESOS VOLLEYBALL 09-05 29-20 27
  5. AΝΟΡΘΩΣΙΣ 06-08 24-27 18