Ήττα για Lemesos Volleyball, νίκησε ο Απόλλωνας, βαθμοί χωρίς αγώνα για ΑΕΛ

Αποτελέσματα 13ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Πετόσφαιρας ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ»

H OΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ ήταν η κερδισμένη της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η προσφυγική ομάδα επικράτησε 1-3 της LEMESOS VOLLEYBALL στο Λύκειο Πολεμιδιών και σε συνδυασμό με την απώλεια βαθμού του ΑΠΟΛΛΩΝΑ που κέρδισε 3-2 την ΑΕΚ ξέφυγε 9 πόντους από τις Λεμεσιανές.

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ επικράτησε στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ 3-0 και ανέβηκε στην 5η θέση. Η Robo Markets ΑΕΛ πήρε τους τρεις βαθμούς άνευ αγώνα και μετά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής βρέθηκε στην 3η θέση.

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL –OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 1-3 (25-20, 29-25, 19-25, 23-25)

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ στο Λύκειο Πολεμιδιών στο πλαίσιο της 13ης αγΕωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η ομάδα του P. Fongel ενισχυμένη με την Αlyssa Enneking επικράτησε σε 1’44 1-3 της LEMESOS VOLLEYBALL και αποσπάστηκε στο +9 από τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ. Η LEMESOS VOLLEYBALL μετά την ήττα της έμεινε στην 4η θέση. Τον αγώνα είδαν 120 θεατές.

Η LEMESOS VOLLEYBALL κέρδισε στο πρώτο σετ 25-20 και προηγήθηκε 1-0 σε 20’. Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ ξέφυγε μέχρι και 10 πόντους στο δεύτερο σετ 08-18 και ισοφάρισε σε 1-1 κερδίζοντας 19-25 σε 24’.

Το τρίτο σετ ήταν κλειστό (15-18 η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ), αλλά στη συνέχεια η ομάδα της Νεάπολης ξέφυγε 23-19 και επικράτησε 19-25 σε 24’ γράφοντας το 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο αγώνας ήταν ντέρμπι (10-11, 16-18, 20-22) με τη LEMESOS VOLLEYBALL να μειώνει στο -1 23-24, αλλά την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. να επικρατεί 23-25 σε 27’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 1-3 σετ.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α.ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Ertz, Ferguson, Σιαπάνη, Rodwald, Στυλιανού, Maciagowski – Λίμπερο 1: Ιωάννου, Λίμπερο 2: Καραολή – Aλλαγές: Σιακκίδου, Λάσπου, Κυριάκου, Παναγιώτου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ (P. FONGEL): Nogueras, Εnneking, Ριαλά, Hudima, Κωνσταντίνου, Drodz – Λίμπερο 1: Κούτα, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Λεωνίδου, Ζεμπύλα, Μανίταρου, Mudritskaya.

Διαιτητές: A. Δανιήλ – Α. Ζορλής

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΕΚ 3-2 (25-14, 17-25, 25-22, 20-25, 15-05)

Πραγματικό ντέρμπι έγινε στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ να επικρατεί της ΑΕΚ με 3-2 σετ σε 2’02 αλλά με την απώλεια δυο πόντων έμεινε στο -9 από την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ. Η ΑΕΚ πήρε ένα βαθμό και βρίσκεται στην 6η θέση με 15 βαθμούς. Τον αγώνα είδαν 125 θεατές.

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και πήρε το πρώτο σετ 25-14 σε 22’ αφού έκτισε διαφορές (18-09). Η ΑΕΚ αντέδρασε και ισοφάρισε 1-1 αφού κέρδισε το δεύτερο σετ 17-25 σε 22’. Οι «κιτρινοπράσινες» βρέθηκαν μπροστά με 16-23.

Στο τρίτο σετ ο ΑΠΟΛΛΩΝ ξέφυγε στο +5 20-15 κερδίζοντας παρά την πίεση της ΑΕΚ 25-22 σε 27’ ανακτώντας το προβάδισμα 2-1.

Πολύ ανταγωνιστικό ήταν το τέταρτο σετ με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ να προηγείται 11-05, αλλά την ΑΕΚ να ανατρέπει το σκορ και να προηγείται 15-16 και 18-20 επικρατώντας τελικά με 20-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας σε 2-2 το ντέρμπι.

Στο πέμπτο σετ ο ΑΠΟΛΛΩΝ προηγήθηκε 06-01 και επικράτησε 15-05 σε 13’ και εξασφάλισε το δίποντο με τη νίκη 3-2 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):  Λάμπρου, Milanova, Kyrychenko, Chkatarasvilli, Da Silva, Ribeiro – Λίμπερο 1: Δαύίδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Χριστοφόρου, Κωνσταντοπούλου, Ιορδάνους.

ΑΕΚ (ΕΜΜ. ΠΡΑΣΑΝΑΚΗΣ): Bλάχου, Castillo, Λοίζου, Β. Χαραλάμπους, Simancova, Α. Χαραλάμπους – Λίμπερο 1: Popolitova, Λίμπερο 2: Αντωνίου – Αλλαγές: Ισιδώρου, Κουκουμά.

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης – Ι. Σοφοκλέους

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-0 (25-22, 26-24, 25-18)

Ανήμερα των 103 ετών ιδρύσεως της η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ επικράτησε την Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024 της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ με 3-0 σετ σε 1’25 στην προσωρινή της έδρα το «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» Αθλητικό Κέντρο στην Αγλαντζιά. Με τους τρεις βαθμούς η «Μεγάλη Κυρία» ανέβηκε στην 5η θέση με 16 βαθμούς και η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ που ενισχύθηκε με την Αμερικανίδα διαγώνιο Elisabeth Reich  έμεινε στην 7η θέση με 14 πόντους.

Στο πρώτο σετ η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ κέρδισε 25-22 σε 26’και προηγήθηκε 1-0. Στο δεύτερο σετ η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ προηγήθηκε 18-19 για να επικρατήσει σε ένα ισορροπημένο σετ στους έξτρα πόντους 26-24 σε 26’.

Η «Μεγάλη Κυρία» έκανε ένα σπουδαίο ντεμαράζ στο τρίτο σετ και επικράτησε 25-18 σε 25’ κερδίζοντας 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(P. MATALA): Ardila, Young, Ιωάννου, Legros, Χειμωνίδου, Flores- Λίμπερο 1: Δημητρίου, Λίμπερο 2: Μαραγκού – Aλλαγές:

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ, ΜΠΑΛΛΟΣ): Χατζηκωνστάντα, Ripnaya, Napalkova, Stekovic, Κυριάκου, Προκοπίου – Λίμπερο 1: Γεωργίου, Λίμπερο 2: Χαραλάμπους. – Αλλαγές: Reich, Θεοδούλου.