Nίκες ΑΠΟΛΛΩΝ και Robo Markets ΑΕΛ, πήρε βαθμούς η Lemesos Volleyball

H ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ κέρδισε και αύξησε ην απόσταση από τη δεύτερη θέση και το ΑΠΟΛΛΩΝΑ μετά η λήξη της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ επικράτησε 3-0 της ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ στο «ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ». Την ίδια ώρα ο ΑΠΟΛΛΩΝ κέρδισε στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ με 2-3 σετ. Η Robo Markets ΑΕΛ επικράτησε με 3-2 επί της ΑΕΚ στην αίθουσα «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ». Η LEMESOS VOLLEYBALL πήρε τους τρεις βαθμούς χωρίς αγώνα.

«ΝΕΑΠΟΛΗ –ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-0 (25-17, 25-23, 25-14)

Επιστροφή στις νίκες για την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ που στην αίθουσα «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» επικράτησε 3-0 της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ επικράτησε ενώπιον 130 θεατών.

H OΛΥΜΠΙΑΔΑ επικράτησε στα σετ με 25-17, 25-13 και 25-14.

OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (P. FONGEL): Hudima,  Κωνσταντίνου, Drozt Hart, Μudritskaya, Nogueras  -Λίμπερο 1:  τις Κούτα,  Λίμπερο 2:  Χριστόφορου. Aλλαγές: ΛεωνΊδου, Ζεμπύλα,  Νικολάου.

Διαιτητές: Σ. Φλουρής – Κ. Στεφανή

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΟΥ ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ 2-3 (25-18, 21-25, 16-25, 25-16, 10-15)

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ πέρασε από το Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου κερδίζοντας τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ με 2-3 σετ σε 2’08 λεπτά και εξασφάλισε δυο βαθμούς. Με τον πόντο που πήρε η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ ανέβηκε στην 5η θέση με 14 βαθμούς. Τον πολύ ενδιαφέροντα αγώνα είδαν 100 θεατές.

Στο πρώτο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ προηγήθηκε 19-14 και επικράτησε 25-18 σε 25’ γράφοντας το 1-0 σετ. Ο ΑΠΟΛΛΩΝ κατάφερε να ισοφαρίσει κερδίζοντας 21-25 το δεύτερο σετ σε 26’.

Η ομάδα της Λεμεσού πήρε το τρίτο  σετ 16-25 σε 25’ και έγραψε το 1-2  σετ. Στο τέταρτο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ πήρε μεγάλες διαφορές (22-13) και το «τέλειωσε» 25-16 σε 26’ γράφοντας το 2-2 σετ.

Στο πέμπτο σετ ο ΑΠΟΛΛΩΝ κέρδισε 15-10 σε 14’ και πήρε τον αγώνα με 2-3 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Xατζηκωνστάντα, Ripnaya, Napalkova, Stekovic, Κυριάκου, Προκοπίου – Λίμπερο 1: Xίτζιου, Λίμπερο 2: Γεωργίου – Αλλαγές: Xρίστου.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Milanova, Kyrychenko, Ιορδάνους, Da Silva, Ribeiro, Λάμπρου – Λίμπερο 1: Δαύίδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Παπαστυλιανού, Chkatarasvilli, Χριστοφόρου, Κωνσταντοπούλου.

Διαιτητές:. Α. Κωνσταντινίδης – Ι . Σοφοκλέους.

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΑΕΚ 3-2 (26-28, 25-21, 25-13, 24-26, 15-05)

Σε ένα συναρπαστικό αγώνα που κράτησε 2’11 η Robo Markets ΑΕΛ επικράτησε με 3-2 της ΑΕΚ στην Αίθουσα «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» στην παρουσία 45 θεατών. Οι «γαλαζοκίτρινες» βρίσκονται στην 4η θέση με 19 βαθμούς και οι «κιτρινοπράσινες» στην 6η με 14.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 11-18 στο πρώτο σετ, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ ανέτρεψε τα δεδομένα, ισοφάρισε 20-20, ωστόσο η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε 26-28 σε 29’ ανοίγοντας το σκορ. Στο δεύτερο σετ η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε 22-20 και νίκησε 25-21 σε 27’ ισοφαρίζοντας 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ η Robo Markets ΑΕΛ μπήκε φουριόζα εξασφάλισε μεγάλες διαφορές (12-04, 17-06, 19-07) και επικράτησε 25-13 σε 20’ και προηγήθηκε 2-1 σετ.

Η ΑΕΚ ισοφάρισε στο τέταρτο σετ αφού επικράτησε 24-26 σε ένα ντέρμπι γκραν – γκινιόλ, αφού η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε 22-20,, αλλά η ΑΕΚ ανέτρεψε τα δεδομένα και κέρδισε 24-26 σε 32’ και ισοφάρισε 2-2.

Στο πέμπτο σετ η ομάδα της Λεμεσού άρχισε εντυπωσιακά 09-02 και επικράτησε 15-05 σε 11’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-2 σετ.

Robo  Markets ΑΕΛ (JPAYAN): Simonia, Cvljovic,Πεχλιβάνη, Σπύρου,Τai, Zvereva – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2:Παλιομυλίτη – Αλλαγές: Θεοφίλου, Dobrasinovic.

AEK (Ε. ΠΡΑΣΑΝΑΚΗΣ): Τσουτσούκη, Castillo, Λοίζου, Β. Χαραλάμπους, Simancova, A. Xαραλάμπους – Λίμπερο 1: Popolitova, Λίμπερο 2: Αντωνίου – Αλλαγές: Κουζαπά, Ισιδώρου.

Διαιτητές: Ι. Μιτσής – .Σ. Καρκίδης