Δέκατο ροζ φύλλο για ΑΕΛ

Κέρδισε εκτός έδρας με 107-54 τους Moufflons

Σε διψήφιο αριθμό νικών έφθασε η Payabl. EKA ΑΕΛ WBC κερδίζοντας εκτός έδρας με 107-54 τους Moufflons, σε αγώνα για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών.

Με το δέκατο ροζ φύλλο οι «γαλαζοκίτρινοι» έφθασαν τους 22 βαθμούς και είναι ένα μπροστά από την Αναγέννηση Γερμασόγειας, που έχει ένα αγώνα λιγότερο αφού είχε ρεπό σε αυτή την αγωνιστική. Στους 24 βαθμούς και την τέταρτη θέση είναι οι Moufflons.

Κορυφαίες για τις νικήτριες οι Πέτρα Όρλοβιτς (21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Sara Nicole Dickey (23 πόντους, 4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ) και Σοφία Στυλιανίδη (17 πόντους, 4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Η Payabl. EKA ΑΕΛ WBC πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα με την Όρλοβιτς, με τους Moufflons να μπαίνουν μπροστά στη συνέχεια με καλάθια των Κινάνη και Meadows. Με λέι απ της Όρλοβιτς οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 8′ (4-6), ενώ ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με διψήφιο αριθμό (11-21) μετά το τρίποντο της Παπαδούρη.

Ακολούθησαν άλλοι εννέα πόντοι για τη Payabl. EKA ΑΕΛ WB μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου και η διαφορά πήρε στους 19 πόντους (11-30). Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά αυξήθηκε ακόμη πέντε πόντους (37-52).

Το ροζ φύλλο των φιλοξενούμενων σφραγίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο να αυξάνεται κατά 19 πόντους (48-82) και ισάριθμους στο τέταρτο δεκάλεπτο (54-107).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-30, 37-52, 48-82, 54-107