Έχασε στην παράταση Payabl. EKA ΑΕΛ

Την ήττα δέχθηκε από την ΕΘΑ εκτός έδρα με 100-94

Η ΕΘΑ ήταν η νικήτρια του στον αγώνα απέναντι στην Payabl. ΕΚΑ ΑΕΛ, που επικράτησε με 100-94, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που οδηγήθηκε στην παράταση. Κορυφαίος για τους νικητές ο Stevenson με 34 πόντους, 4 ασίστ και 15 ριμπάουντ.

Η ΕΘΑ ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και μέχρι στο 3’ ήταν μπροστά στο σκορ με 9-0.  Η ΑΕΛ μείωσε με τις βολές του Shepherd στο 5’ σε 12-8, και στο επόμενο λεπτό μπήκε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 14-13. Οι «γαλαζοκίτρινοι» Λεμεσού συνέχισαν το επιθετικό τους παιχνίδι πετυχαίνοντας άλλους 15 σερί πόντους, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 28-13.

Με το εύστοχο τρίποντο του Κυριακίδη στο 12’ η ομάδα της Έγκωμης μείωσε σε 34-20, με την ομάδα της Λεμεσού να ανεβάζει τη διαφορά στο +21 στο 14’ με το τρίποντο του Flowers (21-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά σε 56-47 στο 23’, ενώ με τις εύστοχες βολές του ο Stevenson στο 28’, μείωσαν στο -4 (62-58). Στην τέταρτη περίοδο η ΕΘΑ έπαιζε επιθετικά και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 38’ (79-79), ενώ πήρε εκ νέου προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό με 82-81. Η κανονική περίοδος έληξε με 86-86 με τις δύο ομάδες να οδηγούνται σε παράταση.

Στην παράταση η ΕΘΑ ήταν καλύτερη, έκανε το 98-90 ένα λεπτό πριν τη λήξη. Η ΑΕΛ μείωσε σε 98-92 χωρίς όμως να μπορεί να ανατρέψει το αποτέλεσμα, κι έτσι η ομάδα της Έγκωμης πήρε τη νίκη με 100-94.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-28, 39-56, 62-67, 86-86, 100-94

ΕΘΑ (Κυριάκος Γιαγκουλής): Χ` Κώστας, Hightower 14 (2), Νεοφύτου 2, Reed 27 (3), Stevenson 34, Clemons 7, Καραμπατάκης 4, Ορφανός 2, Κυριακίδης 10, Κωνσταντίνου

Payabl. EKA ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Μάρκου 6, Mc Clure, Shepherd 35 (1), Makuoi 17, Γεωργίου 10, Μύθιλλος 3 (1), Αρμακόλας, Μονιάτης, Χριστοφίδης 2, Flowers 21 (2).