Εντός έδρας ήττα για Payabl. EKA ΑΕΛ

Έχασε με 90-74 από την Ανόρθωση

Με νίκη για την Ανόρθωση, μέσα στην αίθουσα «Ν. Σολομωνίδης», τελείωσε το ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής για την 1η φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Basket League, με την ομάδα της Αμμοχώστου να κερδίζει το παιχνίδι με 90-74.

Ήταν μια σημαντική νίκη για την Ανόρθωση (8η φετινή) που επιδιώκει να κατακτήσει μιαν ψηλή θέση με την ολοκλήρωση της 1ης φάσης.

Στο ημίχρονο, η νικήτρια είχε προηγηθεί με 49-43, ενώ είχε για κορυφαίο τον Horton (27 πόντοι, 2/3 βολές, 5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

Με εναλλαγές στο προβάδισμα, απόρροια του γρήγορου ρυθμού που είχε η αναμέτρηση κατά την 1η περίοδος, εξελίχθηκε το χρονικό αυτό διάστημα στην αίθουσα της ΑΕΛ.

Αρχικά η Ανόρθωση προηγήθηκε με 4-0 και στη συνέχεια με 12-7. Ωστόσο οι γηπεδούχοι, που είχαν προβλήματα στην εκτέλεση στις αρχές, στη συνέχεια βρήκαν λύσεις και λίγο μετά το 7`, προσπέρασαν (για πρώτη φορά στο παιχνίδι) με 16-15, αλλά με σερί 6-0, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 21-16, αλλά η 1η περίοδος έκλεισε με 5-0 σερί για την ΑΕΛ και έτσι στο 10`, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 21-21.

Με συνεχές εναλλαγές στο προβάδισμα και με συνεχή γρήγορο ρυθμό, εξελίχθηκαν τα πρώτα 4 λεπτά κατά τη 2η περίοδο, αλλά στη συνέχεια η Ανόρθωση άνοιξε τη διαφορά στο +7, όταν προηγήθηκε με 39-32.

Όμως η ΑΕΛ αντέδρασε και με 10-0 σερί, προσπέρασε με 42-39, με τον Shepherd να δίνει αρκετές λύσεις για την ομάδα του. Αλλά η Ανόρθωση στη συνέχεια, έκανε ένα δικό της σερί, που έφθασε στο 10-1 και προσπέρασε με 49-43, σε ένα συνεχιζόμενο ενδιαφέρον παιχνίδι.

Το 49-43, ήταν το σκορ στο ημίχρονο.

Προβάδισμα με 13 πόντους πήρε η Ανόρθωση στις αρχές της 3ης περιόδου, χάριν στην περιφερειακή της ευστοχία και κυρίως από τον Skinner. Η ομάδα της Αμμοχώστου προηγήθηκε με 59-46, λίγο πριν το 23`.

Στη συνέχεια το προβάδισμα των φιλοξενουμένων, ανέβηκε στο +15, όταν το σκορ πήγε στο 65-50, με την επίθεση της ΑΕΛ να προσπαθεί να βρει λύσεις, για να μειώσει τη διαφορά σε αρχικό στάδιο.

Όμως λίγο πριν το 28`, η τιμή της διαφοράς ανέβηκε στο +17, όταν το σκορ έγινε 69-52, ενώ στο τέλος της 3ης περιόδου, η Ανόρθωση είχε το προβάδισμα με 73-57.

Η διαφορά παρέμενε σε ψηλά επίπεδα (γύρω στο +15) στις αρχές της 4ης περιόδου και όσο κυλούσε το χρονόμετρο, αυτό γινόταν σύμμαχος της, αν και η ΑΕΛ προσπαθούσε να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες της.

Στο 35`, το σκορ είχε πάει στο 81-67, πάντα για την Ανόρθωση, που συντήρησε το μεγάλο της προβάδισμα ως το τέλος ενώ πριν το τελικό, 90-74, είχε ανεβάσει τη διαφορά και στο +20, όταν είχε προηγηθεί με 90-70.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 43-49, 57-73, 74-90.

Payabl. EKA ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Μάρκου 8 (2), Mc Clure 2, Shepherd 31 (5), Makuoi 15, Γεωργίου 4, Βάκης, Μύθιλλος, Αρμακόλας, Εύζωνας 6 (1), Μονιάτης, Χριστοφίδης, Flowers 8 (2).

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Taylor 5, Τρετιάκοβ 13 (3), Βάρσος 9 (1), Horton 27 (5), Skinner 17 (2), Talton 13 (1), Τομπάζος, Μαραγκός 6, Νοταρίδης, Μόουσα.