Λυτρωτής Ράις για την Άρσεναλ σε μυθική ματσάρα στο Λούτον!

Τεράστια νίκη για την Άρσεναλ, που με γκολ του Ράις στις καθυστερήσεις λύγισε με... 4-3 τη μαχητική Λούτον εκτός έδρας! Νίκη για τη Γουλβς, 1-0, την Μπέρνλι.

Για αγώνες όπως αυτός που έγινε απόψε (5/12) στο “Kenilworth Road” θεωρείται η Premier League το καλύτερο πρωτάθλημα στον πλανήτη. Η γηπεδούχους και εκ των ουραγών, Λούτον, κρατούσε στο 3-3 την πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Άρσεναλ, σε ένα ματς με εντυπωσιακή διακύμανση. Όμως οι «κανονιέρηδες» πήραν μια πολύτιμη νίκη 4-3 με γκολ του Ντέκλαν Ράις στο 7ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων!

Νωρίτερα, η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα είχε προηγηθεί 2-1 στο ημίχρονο με γκολ στην εκπνοή, όμως μέσα στα πρώτα 12 λεπτά του β΄ ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έφεραν τα… πάνω κάτω και πήραν προβάδισμα 3-2. Ο Χάβερτς απάντησε άμεσα στο 60΄, αλλά το παιχνίδι κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις. Μέχρι το buzzer beater του Ράις με κεφαλιά από σέντρα του Όντεγκααρντ, το οποίο «σόκαρε» τους γηπεδούχους και κράτησε την Άρσεναλ στην κορυφή.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 15ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Γουλβς-Μπέρνλι               1-0