Επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας

Αποτελέσματα 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Γυναικών Πετόσφαιρας

Χωρίς απώλειες βαθμών αλλά και σετ συνεχίζει τη ξέφρενη πορεία της η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής κέρδισε την Τρίτη 14 Νοεμβρίου 2023 την ΑΝΟΡΘΩΣΗ στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» με 0-3 σετ και έμεινε στην κορυφή με 15 βαθμούς, 5 στα 5 και 15-0 σετ.

Στον άλλο αγώνα της Τρίτης, ο ΑΠΟΛΛΩΝ επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» την ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ με 3-1 σετ.

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ 0-3 (22-25, 22-25, 10-25)

Νέα νίκη για την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ η οποία επικράτησε μέσα στο ΣΩΤΗΡΕΙΟ Αθλητικό Κέντρο της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ με 0-3 σετ σε 1’20΄΄ (74΄). Η ομάδα του P. Fongel πέτυχε την πέμπτη νίκη σε πέντε αγώνες, συμπλήρωσε 15 βαθμούς και έχει συγκομιδή 15-00 σετ. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ δέχθηκε την τρίτη ήττα σε πέντε αγώνες και υποχώρησε στην 5η θέση.

Στο πρώτο σετ η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ επικράτησε σε 25’ 22-25 και προηγήθηκε 0-1 σετ. Στο δεύτερο σετ δεν διαφοροποιήθηκαν τα δεδομένα με την ομάδα της Νεάπολης να επικρατεί 22-25 σε 27’ και να αυξάνει το προβάδισμά της 0-2 σετ.

Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ έπαιξε ωραίο βόλει στο τρίτο σετ με αποτέλεσμα να ξεφύγει 05-17 και να κερδίζει σε 22’ 10-25 επικρατώντας με 0-3 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATALA): Αrdila, Τζιακίδου, Flores, Montoya, Young, Στ. Ιωάννου – Λίμπερο 1: Δημητρίου, Λίμπερο 2: Μαραγκού – Αλλαγές: Χειμωνίδου, Λοίζίδη, Θεοδότου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (P. FONGEL): Ριαλά, Novakovic, Κωνσταντίνου, Drodz, Noqueras, Hudima –Λίμπερο 1: Kούτα, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Zεμπύλα, Νικολάου, Λεωνίδου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ν. Τζιακούρης – Κ. Στεφανή

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: ΑΠΟΛΛΩΝ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-1 (25-17, 25-22, 20-25, 25-22)

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ που στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» επικράτησε με 3-1 σετ σε 2 ώρες (111’). Με τη νίκη τους οι «γαλάζιες» ανέβηκαν στην 3η θέση με 09 βαθμούς. Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ δέχθηκε την τρίτη ήττα σε πέντε αγώνες και είναι 7η με 05 βαθμούς.

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ επικράτησε 25-17 στο πρώτο σετ σε 22’ και προηγήθηκε 1-0. Η ομάδα του Γ. Γιαπάνη αύξησε το προβάδισμά της σε 2-0 κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 25-22 σε 27’ αφού είχε προβάδισμα 2-3 πόντων (16-18, 19-22).

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ κατάφερε να κερδίσει το τρίτο σετ με 20-25 σε 28’ αφού προηγήθηκε 15-20 και μείωσε σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ προηγήθηκε 19-21, αλλά ο ΑΠΟΛΛΩΝ ανέτρεψε τα δεδομένα και με σερί 06-01 κέρδισε 25-22 σε 34’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Μilanova, Kyrychenko, Λάμπρου, Da Silva, Ribeiro, Ckhatarasvili – Λίμπερο 1: Δαύίδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Κωνσταντοπούλου, Χριστοφόρου, Ιορδάνους.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Σιαλή, Προκοπίου, Coleman, Κυριάκου, Napalkova, Stekovic – Λίμπερο 1: Χίτζιου, Λίμπερο 2: Γεωργίου – Αλλαγές: Θεοδούλου, Xατζηκωνστάντα, Σιλβέστρου, Νικολάου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ι. Σοφοκλέους – Α. Κωνσταντινίδης.

Τη Δευτέρα σε αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε την ΑΕΚ στο «ΚΙΤΙΟΝ» με 1-3 σετ. Η LEMESOS VOLLEYBALL εξασφάλισε άνευ αγώνα τη νίκη με 3-0 αφού ο ΑΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ αποχώρησε από το πρωτάθλημα.