Η Νιούκαστλ ισοπέδωσε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο “Ολντ Τράφορντ”

Αν όπως λέει ο θυμόσοφος λαός «η εκδίκηση είναι ένα… πιάτο που τρώγεται “κρύο», η Νιούκαστλ πήρε και με το… παραπάνω το «αίμα» της πίσω απ’ τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τον περσινό χαμένο τελικό του League Cup με 2-0 στο «Γουέμπλεϊ» (26/02) και με μία κυριαρχική εμφάνιση στο «Ολντ Τράφορντ», συνέτριψε τους «κόκκινους διαβόλους» με 3-0, πετώντας τους εκτός διοργάνωσης και βυθίζοντάς τους κι άλλο στην εσωστρέφεια…

Οι «ανθρακωρύχοι» ήταν εξαιρετικοί και «χτύπησαν» κάθε αδυναμία της Γιουνάιτεντ, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα δύο τερματων, χάρις στα γκολ των Αλμιρόν (28′) και Χολ (36′). Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νιούκαστλ ήταν ακόμη καλύτερη κι έφτασε και σε τρίτο τέρμα με τον Γουίλοκ στο 61′, «παγώνοντας» τους φίλους της Γιουνάιτεντ, που βλέπουν την ομάδα τους να μην μπορεί να σηκώσει… κεφάλι.

Αυτή η νίκη ήταν η πρώτη για τη Νιούκαστλ στην έδρα των «κόκκινων διαβόλων» μετά από δέκα χρόνια!