Ο Γκιρασί παραμένει επικεφαλής, ο Παυλίδης 3ος σκόρερ στην Ευρώπη

Ο Σερού Γκιρασί, είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής της συγκλονιστικής πορείας που πραγματοποιεί η Στουτγκάρδη στην εφετινή μπουντεσλίγκα. Ο 27χρονος επιθετικός από την Γουϊνέα, σημείωσε χατ-τρικ στην νίκη με 3-1 επί της Βόλφσμπουργκ, έφθασε στα 13 γκολ σε επτά συμμετοχές και προηγείται στον πίνακα με τους κορυφαίους σκόρερ των ευρωπαϊκών γηπέδων.

Στην δεύτερη θέση, ανέβηκε ο 22χρονος Μεξικανός άσος της Φέγενορντ Σαντιάγκο Χιμένεθ, ο οποίος μετρά 12 γκολ σε οκτώ αναμετρήσεις, ενώ στην -ιδιαίτερα τιμητική- τρίτη θέση, βρίσκεται ο Βαγγέλης Παυλίδης. Ο Ελληνας επιθετικός της Αλκμααρ, έχει σκοράρει και στις οκτώ συμμετοχές του με τους «κόκκινους» στο ολλανδικό πρωτάθλημα και με 10 γκολ «συγκατοικεί» με τον Αργεντινό στράϊκερ της Ιντερ, Λαουτάρο Μαρτίνες.

Οσον αφορά στον Ερλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος πέρυσι «σάρωσε» όλα τα βραβεία… παραγωγικότητας, «έπεσε» στην 9η θέση με οκτώ τέρματα σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Ο σχετικός πίνακας περιλαμβάνει τα πρωταθλήματα της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας.

Η πρώτη δεκάδα του σχετικού πίνακα, έχει ως εξής:

1) Σερού Γκιρασί (27 ετών/Στουτγκάρδη/Γουινέα)        13 γκολ σε 7 αγώνες (614 λεπτά συμμετοχής)

2) Σαντιάγκο Χιμένεθ (22 ετών/Φέγενορντ/Μεξικό)       12 γκολ σε 8 αγώνες (644 λεπτά)

3) Λαουτάρο Μαρτίνες (26 ετών/Ίντερ/Αργεντινή)        10 γκολ σε 8 αγώνες (636 λεπτά)

4) Βαγγέλης Παυλίδης (24 ετών/Αλκμααρ/Ελλάδα)         10 γκολ σε 8 αγώνες (685 λεπτά)

5) Ματέο Κασιέρα (26 ετών/Ζενίτ/Κολομβία)              9 γκολ σε 10 αγώνες (791 λεπτά)

6) Χάρι Κέϊν (30 ετών/Μπάγερν Μονάχου/Αγγλία)          8 γκολ σε 7 αγώνες (602 λεπτά)

7) Μάουρο Ικάρντι (30 ετών/Γαλατασαράϊ/Αργεντινή)     8 γκολ σε 8 αγώνες (654 λεπτά)

8) Τζουντ Μπέλινγκχαμ (20 ετών/Ρεάλ Μαδρίτης/Αγγλία)   8 γκολ σε 8 αγώνες (677 λεπτά)

9) Ερλινγκ Χάαλαντ (23 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία)  8 γκολ σε 8 αγώνες (710 λεπτά)

10) Κέβιν Ντένκι (22 ετών/Σερκλ Μπριζ/Τόγκο)           8 γκολ σε 10 αγώνες (895 λεπτά)