«Καθάρισε» ο Ντεπάι για την Ατλέτικο (3-1 επί της Γρανάδα)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 3-1 της Γρανάδα, στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 1ης αγωνιστικής της LaLiga. Το καθοριστικό γκολ πέτυχε ο Μέμφις Ντεπάι από τα 25 μέτρα στο 68ο λεπτό κι ενώ η ομάδα της Ανδαλουσίας είχε ισοφαρίσει σε 1-1. Συγκεκριμένα, το σκορ άνοιξε για την Ατλέτικο στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους (45΄ + 4΄) ο Αλβάρο Μοράτα με κοντινό πλασέ.

Μετά την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο του «Μετροπολιτάνο», ο Σάμου Ομοροντιόν έκανε το 1-1 από κοντά στο 63ο λεπτό για τη Γρανάδα σε αντεπίθεση. Όμως, ο Ολλανδός επιθετικός Μέμφις Ντεπάι με δεξιό δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο αντίθετο παραθυράκι για το 2-1. Στο 90΄ + 9΄ το γκολ του Μάρκος Γιορέντε ήταν το κερασάκι στην… τούρτα. Στον πάγκο έμεινε ο Ελληνοκύπριος Ηλίας Κωστής για την Ατλέτικο.