Νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Μίλαν με 1-0

Λίγες ημέρες μετά τον θρίμαβο επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 3-0, η Μπαρτσελόνα ολοκλήρωσε την περιοδεία της στις Ηνωμένες Πολιτείες νικώντας στο Λας Βέγκας με 1-0 την Μίλαν, χάρη σε ένα υπέροχο γκολ του Ανσού Φάτι. Στην αναμέτρηση δεν αγωνίσθηκε ο Ουσμάν Ντεμπελέ, ο οποίος εντός των προσεχών ημερών, αναμένεται να πάρει μεταγραφή για την Παρί Σεν Ζερμέν.

Ο Τσάβι έκανε αρκετές αλλαγές σε παίκτες και σχεδιασμούς, με αποτέλεσμα η εικόνα των Καταλανών, να είναι διαφορετική σε σχέση με την εξαιρετική εμφάνιση τους απέναντι στους Μαδριλένους.

Στο 12ο λεπτό ο Γάλλος αμυντικός Ζιλ Κουντέ, είχε σουτ στο δοκάρι, ενώ το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε στο 55ο λεπτό ο νεαρός επιθετικός των «μπλαουγκράνα».

Υπενθυμίζεται, ότι οι πρωταθλητές Ισπανίας θα αρχίσουν την υπεράσπιση του τίτλου τους, την Κυριακή 13 Αυγούστου με αντίπαλο την Χετάφε.