Πήρε το ντέρμπι η Λάτσιο – “Διπλό” CL η Ρόμα

Το πιο σημαντικό ίσως βήμα για την έξοδό της στο Champions League της νέας περιόδου έκανε απόψε η Ρόμα με το «διπλό» που πέτυχε στο Τορίνο με 1-0, χάρις στο γκολ-πέναλτι του Ντιμπάλα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Πέντε ημέρες πριν την πρώτη μάχη των προημιτελικών του Europa League με την Φέγενορντ, οι «Ρωμαίοι» κατάφεραν να «δραπετεύσουν» από μία δύσκολη έδρα με το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, εκμεταλλευόμενοι στο μέγιστο τις χθεσινές «γκέλες» των Μίλαν και Ίντερ, τις οποίες προσπέρασε στη βαθμολογία «σκαρφαλώνοντας» στην 3η θέση.

Η Βερόνα έπαιζε ένα από τα τελευταία της χαρτιά για να μείνει «ζωντανή» στη μάχη της παραμονής, και παρότι μέχρι το 84ο λεπτό βρισκόταν πίσω στο σκορ από την «αδιάφορη» βαθμολογικά, Σασουόλο, τελικά ισοφάρισε και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε με τον Αργεντινό Γκάις να φέρει τα πάνω κάτω (2-1) και να συνεχίσει να ελπίζει στο θαύμα…

Λάτσιο πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Γιουβέντους, στο Στάδιο Ολίμπικο, στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 29ης αγωνιστικής της Serie A. Οι «Λατσιάλι» έφτασαν τους 58 βαθμούς και βρίσκονται στη δεύτερη θέση στο +5 πλέον από την τρίτη στον βαθμολογικό πίνακα, Ρόμα και μετά την ισοπαλία για Ίντερ και Μίλαν.  Ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς Σάβιτς στο 38ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, όταν νίκησε τον Άλεξ Σάντρο. Όμως, τέσσερα λεπτά αργότερα,  ο Αντριάν Ραμπιό κατάφερε να νικήσει τον Ιβάν Προβεντέλ και να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με ισοπαλία. Ο Ματία αξιοποίησε στο 53ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ, ενώ λίγο αργότερα έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα, όμως ήταν οφσάιντ.