Επιστροφή Χάαλαντ με δύο γκολ και 4άρα η Μάντσεστερ Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν έδειξε… έλεος στην έξοδό της στο Σαουθάμπτον, επικρατώντας με 4-1, στο Saint Mary”, χάρη σε δύο γκολ του Έρλινγκ Χάαλαντ με τα οποία έφτασε τα 30 στην Premier League, στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής. Η μηχανή-γκολ» της Σίτι ξεπέρασε τον τραυματισμό στη βουβωνική χώρα που τον είχε αφήσει εκτός στη νίκη με το ίδιο σκορ (4-1) επί της Λίβερπουλ το περασμένο Σάββατο. Αφού πρώτα άνοιξε το σκορ στο 45ο λεπτό με κεφαλιά, ο Έρλινγκ Χάαλαντ πέτυχε και το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων στο 68ο λεπτό με ανάποδο ψαλίδι μετά από σέντρα του Γκρίλις, σε ένα… μαγικό γκολ! Νωρίτερα, στο 58ο λεπτό ο Άγγλος πλάγιος Τζακ Γκρίλις είχε κάνει το 2-0. Η Σαουθάμπτον μείωσε σε 3-1 στο 72ο λεπτό με τον Μάρα, για να διαμορφώσει με πέναλτι το τελικό σκορ στο 75ο λεπτό ο Αργεντινός Χουλιάν Άλβαρες.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έφτασε τους 67 βαθμούς και παραμένει στη δεύτερη θέση και στο -5 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, ενώ η ουραγός Σαουθάμπτον παρέμεινε στους 23 βαθμούς.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 30ης αγωνιστικής στην Premier League:

Μάντσεστερ Γ.-Έβερτον         2-0