Δεν αφήνει την κορυφή η Φέγενορντ – Ακολουθεί η Άλκμααρ

Ένα ημίχρονο, το πρώτο, αρκούσε στη Φέγενορντ για να θέσει πανίσχυρη βάση νίκης απέναντι στη Ναϊμέγκεν. Η ομάδα του Ρότερνταμ επιβλήθηκε με 2-0 της αντιπάλου της στο «Ντε Κάιπ» και δεν επέτρεψε στην Αλκμάαρ να χαρεί για πολύ το προβάδισμά της.

Το σκορ για την ομάδα του Άρνε Σλοτ άνοιξε νωρίς (9΄) ο Ντιλροσάν, αλλά η εξέλιξη του αγώνα, που διεξήχθη στο πλαίσιο της 18ης ημέρας, δρομολογήθηκε στο 45ο λεπτό.

Στο σημείο εκείνο ο Μάρκες υπέπεσε σε πέναλτι, αποβλήθηκε και ο Κοκτσού έγραψε το 2-0 από τα 11 βήματα, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να κάνουν ένα «σβηστό» δεύτερο ημίχρονο.

Νωρίτερα, ο Βαγγέλης Παυλίδης συνέχισε να «φορτώνει» γκολ τις αντίπαλες εστίες στα ολλανδικά γήπεδα. Ο Έλληνας διεθνής επιθετικός της Αλκμάαρ άνοιξε το σκορ και είχε και μία ασίστ στην εμφατική εκτός έδρας νίκη της ΑΖ επί των Γκόου Αχεντ Ιγκλς με 4-1, στην πρεμιέρα του β’ γύρου.

Οι Μιχαΐλοβιτς (57΄), Σουγκαβάρα (87΄) και Μπουρμέιστερ (90΄+5) ολοκλήρωσαν το θρίαμβο της Αλκμάαρ, με τους γηπεδούχους να μειώνουν προσωρινά σε 1-3 με το πέναλτι του Βίλουμσον στο 90΄+1.

Στο «GelreDome» του Άρνεμ, η Τβέντε έχασε μοναδική ευκαιρία να ανέβει στην τρίτη θέση, καθώς έμεινε στο 2-2 με τη Φίτεσε αν και προηγήθηκε στο σκορ στο 33΄ με το πέναλτι του Φαν Βονσβίνγκελ.

Η Φίτεσε «γύρισε» το σκορ με το αυτογκόλ του Πρόπερ (44΄) και το γκολ του Μπέρο (52΄), με τον Τσέρνι να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 59΄. Στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε γκολ του Φαν Βονσβίνγκερλ ως οφσάιντ.

Ο Χρήστος Τζόλης πέρασε αλλαγή στο 78ο λεπτό.