Νίκησε τον Ακρίτα Χλώρακα ο ΑΠΟΕΛ

Ξεπέρασε το εμπόδιο του Ακρίτα Χλώρακα (2-0) για την 20η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος μειώνοντας την απόσταση από την κορυφή στον πόντο.

Επέστρεψε στη δεύτερη θέση και συνεχίζει το κυνήγι ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, επικράτησε με επαγγελματικό τρόπο του Ακρίτα Χλώρακα με σκορ 2-0 στο ΓΣΠ ανεβαίνοντας στους 46 βαθμούς έπειτα από 20 αγωνιστικές στο κυπριακό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι παρότι δεν έπιασαν ιδιαίτερα καλή απόδοση κατάφεραν να απειλήσουν μόλις στο 3ο λεπτό όταν ο Κβιλιτάια με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι. Η ομάδα του Ακρίτα είχε κλείσει καλά τους διαδρόμους και δεν επέτρεψε στον ΑΠΟΕΛ να απειλήσει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 52′ ο ΑΠΟΕΛ πλησίασε στο γκολ με τον Ντάλσιο να σουτάρει και τον Περντρέου να αποκρούει όμως οκτώ λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Κβιλιτάια να μην αφήνει την ευκαιρία να πάει χαμένη, κάνοντας το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Δώνης, έκανε μια υπέροχη ενέργεια, πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0 και αφαιρώντας παράλληλα πολύ άγχος από τους παίκτες του Βλάνταν Μιλόγεβιτς.

Στο 90′ ο ΑΠΟΕΛ έφτασε κοντά στο 3-0 όμως ο Εφραίμ με κοντινό σουτ σημάδεψε το δοκάρι.

ΑΠΟΕΛ (Β.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Καρώ, Ντβάλι, Γουίλερ, Νταουσβίλι, Σαρφό, Ντάλσιο (57′ Μπεν), Ντονγκαλά (57′ Εφραίμ), Μαρκίνιος (57′ Δώνης – 67′ Σατσιάς), Κβιλιτάια

Ακρίτας (Μπ.Ακράποβιτς): Περντρέου, Πογκέν, Κόρατς, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Αμντουσαλάμοφ (72′ Κλεμέντε), Εράσο (72′ Ζουνίνιο), Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Πικής (53′ Λόπες).