Διπλό για ΑΕΛ, επικράτησε στο ντέρμπι ο Απόλλωνας

Συναρπαστικά παιχνίδια στην πρεμιέρα του Β’ Γύρου

Πολύ ενδιαφέροντα παιχνίδια προέκυψαν στην 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών που διεξήχθηκαν την Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2022. Η Ολυμπιάδα Ν. κέρδισε τον εξαιρετικό Άρη Πολεμίου με 3-1 με την ομάδα του Πολεμίου να κερδίζει άνετα το δεύτερο σετ.

Η ΑΕΛ επικράτησε στο ντέρμπι τετράδας της Νέας Σαλαμίνας με 1-3 στο Γυμνάσιο Αγ. Νεοφύτου. Ο Property Gallery Απόλλων επικράτησε με 3-1 σετ τη Lemesos Volleyball με 3-1 σετ. Σε ένα πραγματικό ντέρμπι η Aνόρθωσις επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 2-3 το Δικέφαλο Γερίου στο Γυμνάσιο Γερίου και επέστρεψε στις νίκες. Παράλληλα, ο Δικέφαλος πήρε τον πρώτο του πόντο.

Σπουδαίο διπλό για την Robo Markets ΑΕΛ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ.ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – Robo Markets ΑΕΛ 1-3 (19-25, 25-23, 22-25, 23-25)

Η Robo Markets ΑΕΛ επικράτησε μέσα στο Γυμνάσιο Αγ. Νεοφύτου της Νέας Σαλαμίνας με 1-3 σετ και εδραιώθηκε στην 3η θέση. Πρόκειται για μια σημαντική νίκη σε ένα ντέρμπι δυο ομάδων με τους ίδιους στόχους.

H Nέα Σαλαμίνα κατάφερε στο πρώτο σετ διαφορά τεσσάρων πόντων 16-12 . Η ΑΕΛ κατάφερε να γυρίσει τα δεδομένα και να προηγηθεί 17-19. Οι «γαλαζοκίτρινες» κατάφεραν να επιβληθούν 19-25 σε 21’ και να προηγηθούν 0-1 σετ.

Οι «γαλαζοκίτρινες» προηγήθηκαν 04-07 στο δεύτερο σετ,  με τις «ερυθρόλευκες» να ισοφαρίζουν 11-11. Η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε 17-19 και 20-22 με τη Νέα Σαλαμίνα να κερδίζει 25-23 σε 27’ και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε 11-15 και 15-19 και 17-21. H Νέα Σαλαμίνα μείωσε στον πόντο 21-22 με τις Λεμεσιανές να προηγούνται 21-24 και να κερδίζουν 22-25 σε 29’ και να προηγούνται με 1-2 σετ.

Η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε 02-07 στο τέταρτο σετ και αύξησε 04-10. Η ομάδα της Νέας Σαλαμίνας μείωσε στο -2 09-11, αλλά την Robo Markets ΑΕΛ αύξησε τη διαφορά 12-15 και συνέχισε στο ίδιο μοτίβο 20-23 και κέρδισε 23-25 σε 32’ γράφοντας το 1-3 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Προκοπίου, Χίτζιου, Κυριάκου, Shevkenek, Sharlissa, Θεοδούλου – Λίμπερο 1: Μαραγκού, Λίμπερο 2: Γεωργίου – Αλλαγές: Σιαλή,

Robo Markets ΑΕΛ (E. QUENTA):Petrovic, Chatarashvili, Castaneda, Fayad, Πεχλιβάνη, Σπύρου –Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Κωνσταντίνου – Αλλαγές: Aριστείδου.

Δεν πάτησε την μπανανόφλουδα

«ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΑΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ 3-1 (25-13, 11-25, 25-10, 25-16)

H Oλυμιάδα Ν. δεν πάτησε την μπανανόφλουδα. Στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών κέρδισε τον εντυπωσιακό Άρη Πολεμίου με 3-1 σετ και έμεινε αήττητη τέσσερεις μέρες πριν το ντέρμπι με τον Property Gallery Απόλλων. O Άρης έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση ξανά κέρδισε πανεύκολα το δεύτερο σετ και «έτριξε τα δόντια του»

Η Ολυμπιάδα μπήκε πολύ δυνατά στο σετ και προηγήθηκε 16-09 με την ομάδα της Νεάπολης να προηγείται 22-13 και να κερδίσει το σετ 25-13 σε 20’.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τον Άρη Πολεμίου που προηγήθηκε 06-13 ξαφνιάζοντας την ομάδα της Ολυμπιάδας.  Ο Άρης συνέχισε  να ξαφνιάζει ακόμα περισσότερο και δημιούργησε διαφορά 13 πόντων 08-21 με τον Άρη Πολεμίου να κερδίζει 11-25 σε 19’ και να ισοφαρίζει το παιχνίδι.

Η Ολυμπιάδα μπήκε εξαιρετικά στο τρίτο σετ και ξέφυγε 13-03. Η ομάδα της Νεάπολης ξέφυγε και άλλο 23-10 και να κερδίζει 25-10 σε 18’ ανακτώντας το προβάδισμα.

Ο Άρης Πολεμίου προηγήθηκε 02-07 στο τέταρτο σετ μπαίνοντας πολύ καλά στο τέταρτο σετ, αλλά η Ολυμπιάδα Ν. να μειώνει 08-09, ενώ προηγήθηκε 14-10 και ολοκληρώθηκε το σετ με 25-16 σε 18’ και κέρδισε 3-1 σετ τον αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ):Hudima, Μανίταρου, Μudritskaya, Kωνσταντίνου, Drodz, Λεωνίδου – Λίμπερο 1: Κούτα, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου –Αλλαγές: Ριαλά, Donchuk, Vela.

AΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ (Γ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Μ. Κουππή, Castilo, Πέτρου, Khvovalkina, Kadyrova, Χατζηχριστοδούλου – Λίμπερο: Ρ. Κουππή – Αλλαγές:

Επιστροφή στις νίκες για «Κυρία» – Πρώτος βαθμός για Δικέφαλο

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΕΡΙΟΥ: ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ – AΝΟΡΘΩΣΙΣ 2-3 (20-25,21-25, 25-22, 26-24, 10-15)

Επιστροφή στις νίκες για την Ανόρθωση. Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορίας Γυναικών. Η «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε στο Γυμνάσιο Γερίου του Δικέφαλου με 2-3 σετ και πήρε δυο πολύτιμους βαθμούς. Ο Δικέφαλος Γερίου από την άλλη πήρε τον πρώτο πόντο στο πρωτάθλημα.

Κλειστό ήταν το πρώτο σετ με τον Δικέφαλο Γερίου να ξεφεύγει, αλλά την Ανόρθωση να μειώνει στον πόντο 15-14. Η Ανόρθωσις προσπέρασε 20-22 και επικράτησε τελικά 20-25 σε 23’ γράφοντας το 0-1 σετ.

Ο Δικέφαλος Γερίου προηγήθηκε 07-05 με την Ανόρθωση να προηγείται 08-09. Η ομάδα του Γερίου πήρε προβάδισμα δυο πόντων 15-13. Το παιχνίδι  ήταν ισόπαλο 17-17, 20-20, με την Ανόρθωση να εξασφαλίζει «αέρα» τριών πόντων 21-24 και να εξασφαλίζει το νικητήριο πόντο 21-25 σε 31’ και να προηγείται 0-2 σετ.

Η Ανόρθωσις προηγήθηκε 11-14 και να 13-16, αλλά τον Δικέφαλο Γερίου να ισοφαρίζει 16-16. Ο αγώνας ήταν ισόπαλος στη συνέχεια 21-21 με τον Δικέφαλο να προηγείται 25-22 σε 30’ και να μειώνει σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο Δικέφαλος προηγήθηκε 12-10. Το σετ ήταν πολύ κλειστό με την ομάδα του Γερίου να προηγείται 20-19. Το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με τον Δικέφαλο να κερδίζει 26-24 σε   32’ και ισοφάρισε 2-2 τον αγώνα.

Στο πέμπτο σετ η Ανόρθωσις μπήκε αποφασιστικά και προηγήθηκε 04-10  και πήρε τη νίκη με 10-15 σε 16’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 2-3 σετ.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ Γ. (Γ. ΠΕΤΡΟΥΔΗΣ): Karabinovich, Παντελίδου, Rigsbbe, Κarabegovic, Γεωργιάδου, Οικονομίδου – Λίμπερο 1: Popolitova, Λίμπερο 2: Τσαγγαρά – Αλλαγές: Tσουτσούκη, Παμπακά, Παντελίδου

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATOLA): Ζεμπύλα, Τζιακίδου, Χαραλάμπους, Ardila, Flores, , Ιωάννου – Λίμπερο 1: Δημητρίου, Λίμπερο 2: Αντωνίου – Αλλαγές: Μagiagowski,

Τρίποντο και βλέπει ντέρμπι

«AΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – LEMESOS VOLLEYBALL 3-1(25-15, 22-25, 28-26, 25-19)

Tη νίκη με 3-1 πέτυχε ο Property Gallery Απόλλων επί της Lemesos Volleyball την Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2022 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Οι «γαλάζιες» παρέμειναν αήττητες και αναμένουν το ντέρμπι του Σαββάτου με την Ολυμπιάδα Ν. στη Λεμεσό.

Ο Property Gallery Απόλλων ήταν αισθητά καλύτερος στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 15-08 και διατηρούσε τα κεκτημένα 16-10. Παρά τη φιλότιμη προσπάθεια των «ροζ» οι «γαλάζιες» κέρδισαν 25-15 σε 25’ και προηγήθηκαν 1-0.

Η Lemesos Volleyball φάνηκε πολύ ανταγωνιστική και βρέθηκε να προηγείται 08-09 και 13-14 ενώ πήρε προβάδισμα τριών πόντων 18-21, αλλά τον Property Gallery Απόλλων να ισοφαρίζει 21-21. Τελικά, η Lemesos Volleyball vα επικρατεί 22-25 σε 27’ και να ισοφαρίζει 1-1.

Ισόπαλο ήταν το τρίτο με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 06-06 με την Lemesos Volleyball να προηγείται 10-12. O Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 13-12 με την Lemesos Volleyball να ισοφαρίζει 14-14. Η Lemesos Volleyball προηγήθηκε 22-23 και το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με τις «γαλάζιες» να κερδίζει 28-26 σε 37’

Ο Property Gallery Απόλλων ξέφυγε στο τέταρτο σετ 20-10 και κέρδισε 25-19 σε 26’ επικρατώντας με 3-1 σετ.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Enneking, Βlizankova, Ventura, Lavruk, Λάμπρου, Nogueras – Λίμπερο 1: Δαϋιδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Χατζηκωνστάντα, Iορδάνους, Στυλιανού.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Σιαπάνη, Van der Veen, Fusiger, Gonsalves, Ιωάννου, Στυίανού – Λίμπερο 1: Μιχαήλ, Λίμπερο 2: Λοϊζου – Αλλαγές: Κυριάκου, Λάσπου.