Με ανατροπή η Μαγιόρκα “άλωσε” το “Μεστάγια”

Η Μαγιόρκα ανέτρεψε τα προγνωστικά και πήρε σπουδαία νίκη μέσα στο «Μεστάγια» επί της Βαλένθια με 2-1, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της La Liga. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Καβάνι (56′), αλλά οι νησιώτες έφθασαν στην ανατροπή και στη μεγάλη νίκη με τα γκολ των Μουρίγκι (66′) και Λι (83′).

Στο μεταξύ στο Βαγιαδολίδ σταμάτησε το αήττητο σερί της Σοσιεδάδ, καθώς μετά από οκτώ αγώνες ηττήθηκε με 1-0 στο «Θορίγια» από την τοπική ομάδα. Ο Σέρχιο Λεόν με το γκολ του στο 16ο λεπτό χάρισε στη Βαγιαδολίδ τη δεύτερη σερί νίκη της.

Νωρίτερα, η Βαγιεκάνο νίκησε εύκολα -εντός έδρας- με 5-1 την Κάντιθ. Να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν στο τελευταίο ημίωρο με εννιά παίκτες, λόγω αποβολής δύο παικτών της.

Πρώτα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα ο Καρσελέν στο 42′ και έπειτα με δεύτερη κίτρινη αποβλήθηκε ο Αλκαράθ στο 61ο λεπτό. Για τους γηπδούχους αποβλήθηκε ο Ντέκα στο 87′.