Η Ράγιο Βαγεκάνο «φρέναρε την Ατλέτικο

«Φρένο» στην Ατλέτικο Μαδρίτης έβαλε η Ράγιο Βαγεκάνο. Οι «ροχιμπλάνκος» μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες δεν κατάφεραν να κάνουν το 4Χ4, καθώς οι φιλοξενούμενοι με το γκολ-πέναλτι του Ρανταμέλ Φαλκάο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έφυγαν με το πολύτιμο 1-1 από το «Μετροπολιτάνο», μη επιτρέποντας στην ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε να «πιάσει» την Μπαρτσελόνα στην 2η θέση.

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 20΄ με τον Μοράτα, μετά από ασίστ του Γκριεζμάν, δεν μπόρεσαν στη συνέχεια να βρουν το δεύτερο γκολ για να «κλειδώσουν» τη νίκη τους, με αποτέλεσμα να δεχτούν την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.