Νικηφόρα πρεμιέρα… για ΑΕΛ

Επικράτησε εύκολα του ΑΠΟΠ με 75-58

Με το δεξί, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για τη φετινή ΟΠΑΠ Basket League η ΑΕΛ, καθώς στο παιχνίδι που έγινε στο «Ν. Σολομωνίδης», νίκησε τον ΑΠΟΠ με 75-58.

Καλύτερος παίκτης για λογαριασμό της νικήτριας, ήταν ο Ντόραλ Μουρ που σημείωσε 15 πόντους (3/4 βολές, 6/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ).

Η ΑΕΛ ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και από τα αρχικά χρονικά σημεία της αναμέτρησης, απέκτησε ένα σαφές προβάδισμα και έτσι στο 10λεπτο προηγήθηκε με 22-7. Όμοια η μορφή και κατά τη 2η περίοδο, με τη γηπεδούχο να εξακολουθεί να είναι καλύτερη και έτσι, να ανεβάζει και άλλο τη διαφορά, που την έφερε προηγούμενη στο ημίχρονο με 46-14.

Ο ΑΠΟΠ κατάφερε να δείξει αντίδραση κατά την 3η περίοδο, όπου μείωσε κάπως τη σε βάρος του διαφορά και έτσι με την ολοκλήρωση της, το σκορ έγινε 63-37. Η προσπάθεια αντεπίθεσης για την ομάδα της Πάφου, συνεχίστηκε και κατά την 4η περίοδο, αλλά η ΑΕΛ είχε ένα σαφές προβάδισμα ασφαλείας και παρά την προσπάθεια των φιλοξενουμένων, η γηπεδούχος κέρδισε το παιχνίδι με 75-58.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-7, 46-14, 63-37, 75-58.

ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Άβερετ 9 (1), Μπούχαναν 20 (3), Μονιάτης 2, Πίγκραμ 18 (2), Γεωργίου 4, Στυλιανού, Παναγίδης, Γρίβας, Εύζωνας 3, Αντωνιάδης, Τίγκας 4 (1), Μουρ 15.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Τζακουάλιν 10, Κόλεμαν 19, Κωστή 3, Αντωνιάδης, Μακλόγκιν 5, Σταύρου 3, Σίγκαρς 16 (1), Δημητρίου 2.