Μοχάμεντ Σαλάχ: Το πιο γρήγορο χατ-τρικ στην ιστορία του Champions League

Και το 6ο στην ιστορία του Champions League που έγινε από παίκτη που μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή

Ο Αιγύπτιος διεθνής επιθετικός της Λίβερπουλ, Μοχάμεντ Σαλάχ σημείωσε στον αγώνα εναντίον της Ρέιντζερς στη Γλασκώβη (1-7) το πιο γρήγορο χατ-τρικ στην ιστορία του Champions League, μέσα σε 6 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα. Έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 75ο, 80ο και 81ο λεπτό. Έτσι, καθώς μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή μόλις στο 68ο λεπτό, χρειάστηκε μόνο 13 λεπτά για να φτάσει στο κατόρθωμα.

Ο Σαλάχ, όπως αναφέρει η Διεθνής Oμοσπονδία Ιστορίας και Στατιστικής του Ποδοσφαίρου (IFFHS), ξεπέρασε το προηγούμενο ρεκόρ που ανήκε στον Λουίζ Αντριάνο (Σαχτάρ Ντόνετσκ). Ο Βραζιλιάνος σημείωσε το χατ-τρικ του στις 21 Οκτωβρίου 2014 εναντίον της Μπάτε (7-1) σε 7 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα.

Στην εποχή του Κυπέλλου Πρωταθλητριών (από το 1955), το πιο γρήγορο χατ-τρικ έγινε επίσης μέσα σε 6 λεπτά: στις 13 Σεπτεμβρίου 1978, ο Κλαούντιο Σούλσερ (Γκρασχόπερς) σημείωσε συνολικά πέντε γκολ εναντίον της Βαλέτα (8-0), τα τρία από αυτά στο 58ο, 62ο, 64ο λεπτό.

Το δεύτερο πιο γρήγορο ήταν το χατ-τρικ του Αμάνσιο (Ρεάλ Μαδρίτης) στις 6 Μαρτίου 1968 εναντίον της Σπαρτα Πράγας (3-0). Σκόραρε στα λεπτά 61, 62, 68.

Αξιοσημείωτο είναι ότι και τα τρία γκολ του Σαλάχ είχαν ασίστ από τον ίδιο παίκτη, τον Ντιόγκο Ζότα. Η προηγούμενη τέτοια περίπτωση, όταν ένας παίκτης έδωσε τρεις ασίστ στο χατ-τρικ ενός συμπαίκτη του στο Champions League, συνέβη τον Μάρτιο του 2012 , όταν  ο Φρανκ Ριμπερί «σέρβιρε»  στα τρία γκολ του Μάριο Γκόμεζ της Μπάγερν στον αγώνα εναντίον της Βασιλείας. Και πριν από αυτό, το 2011, ο Αλί Σισοκό έδωσε ασίστ για 3 γκολ του Μπαφετίμπι Γκομίς (Λιόν) στον αγώνα εναντίον της Ντιναμό Ζάγκρεμπ το 2011.

Επίσης το χατ-τρικ του Σαλάχ είναι το 6ο στην ιστορία του Champions League που έγινε από παίκτη που μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή.