Πρώτη νίκη η Βερόνα

Μετά από ένα εκρηκτικό 8λεπτο στο φινάλε του πρώτου μέρους, η Βερόνα νίκησε εντός έδρας με 2-1 τη Σαμπντόρια, πανηγυρίζοντας το πρώτο της «τρίποντο» μετά από δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες στα τέσσερα ματς που είχαν προηγηθεί.

Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά του α΄ 45λεπτου, όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 40ό λεπτό με τον Καπούτο. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, στάθηκαν τυχεροί στο 44΄ με το γκολ της ισοφάρισης που προήλθε από παίκτη των αντιπάλων (Αουντέρο) και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντόιγκ έφερε τα πάνω κάτω.

Παρά τις προσπάθειες που κατέβαλλε στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα από την Γένοβα τα πράγματα δεν άλλαξαν κι έτσι παρέμεινε χωρίς νίκη μετά από 5 αγώνες.