Απόλλων – Σλόβαν Λίμπερετς 2-3 (ΤΕΛΙΚΟ)

Την φιλική ήττα (3-2) γνώρισε ο Απόλλωνας από την Σλόβαν Λίμπερετς

Τα γκολ για τους “γαλάζιους” πέτυχαν οι Ογκεντά και Γιάνγκα.

Στις 17:00 άρχισε το δεύτερο φιλικό παιχνίδι του Απόλλωνα επί Αυστριακού εδάφους απέναντι στην Σλόβαν Λίμπερετς.

Δοκιμές Ζόρνιγκερ στο σημερινό φιλικό

Διαβάστε ΕΔΩ όλες τις ειδήσεις του Απόλλωνα

Τη δημοσιογραφική κάλυψη του αγώνα θα παρέχει το γραφείο Τύπου του Απόλλωνα.

Έναρξη αγώνα

1’ Πρώτη επίθεση πρώτο σουτ στην αντίπαλη εστία από τον Πίττα

Με σχηματισμό 3-5-2 αγωνίζεται ο Απόλλωνας

5’ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης

Σε ρόλο επιτελικού μέσου ο Ογκεντά

9’ Δυνατό το παιχνίδι κι από τις δυο ομάδες

Δύσκολες οι καιρικές συνθήκες καθώς η θερμοκρασία είναι στους 34 βαθμούς Κελσίου

10’ Πρωτη επίθεση για την Σλόβαν και πρώτο κερδισμένο κόρνερ για τους Τσέχους

11’ Αναγκαστικη αλλαγή για τον Απόλλωνα με τον Αλέσαμι να αποχωρεί τραυματίας μετά από δυνατό φαούλ αντιπάλου ποδοσφαιριστή

12′ Ο Χάμπος Κυριάκου πήρε τη θέση του Αλέσαμι

15ΓΚΟΛ 1-0 για τον Απόλλωνα. Με πανέμορφη ατομική προσπάθεια του Ογκεντά ο οποίος αφού κέρδισε την μπάλα στην μεσαία γραμμή εφτασε στο ύψος της περιοχής και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ

19’ ΓΚΟΛ 1-1 η Σλόβαν Λίμπερετς. Μετά από κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, ο Φρίντεκ πλάσαρε εύστοχα τον Γιοβάνοβιτς

23′ Δυνατό σουτ εκτός εστίας από τον ο Ντιγκινί

30’ Διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων

33’ Νέο δυνατό σουτ του Ντιγκινί πέρασε πάνω από την εστία

41’ Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις το τελευταίο δεκάλεπτο και χωρίς ρυθμό οι δυο ομάδες

Τέλος ημιχρόνου 1-1

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Συνεχίζει με τον σχηματισμό 3-5-2 ο Απόλλωνας.

Πέρασε στον αγώνα ο Βα στην θέση του Ογκεντά

52´ Πολύ καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα μετά από ατομική ενέργεια του Βα, το σουτ του οποίου πέρασε μόλις έξω

58’ Αλλαγές για τον Απόλλωνα. Μέσα οι Γιάνγκα, Νογιόκ και Φιλιώτης, Μαυρίας, Ίντζα, Αρτυματάς, Ψύχας και Νταμπό

60′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Χαμάς η κεφάλια του οποίου πέρασε μόλις δίπλα από δεξί κάθετο δοκάρι των Τσέχων

Ολοκληρώθηκε το πρώτο 60λεπτο 1-1 το αποτέλεσμα. Θα ακολουθήσει ακόμη ένα 60λεπτο

67’ Δυνατό σουτ του Χαμπου πάνω από την εστία της Σλόβαν

Καλύτερη η ομάδα της Λεμεσού στο ξεκίνημα του 2ου 60λεπτου

73’ Δυνατή κεφάλια του Γιάνγκα μέσα από την μικρή περιοχή στα χέρια του κήπερ των Τσέχων

78’ ΓΚΟΛ 1-2 με τον Ρόντιτς η Σλόβαν, μετά από λάθος στην μεσαία γραμμή

81’ ΓΚΟΛ 2-2 για τον Απόλλωνα. Ο Γιάνγκα εκμεταλλεύτηκε την πάσα ασίστ του Βα και ισοφάρισε

88’ Πέρασε στο παιχνίδι ο Ίτο Σαχάρ

91’ Ο Ποντικός στην θέση του Βα

93’ Δύσκολη απόκρουση του Πεισότο σε δυνατό σουτ των Τσέχων

99’ Δυνατό σουτ του Φιλιώτη πέρασε εκτός εστίας.

100’ Μεγάλη ευκαιρία για,τον Απόλλωνα. Ο Ψύχας έκανε το σουτ, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο αντίπαλος κήπερ. Στην εξέλιξη νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Αρτυματά η κεφαλιά του οποίου πέρασε μόλις έξω

111’ 2-3 για τους Τσέχους με κεφάλια μέσα απο την περιοχή