Παρέμεινε 3η και ισόβαθμη με τη Ρεν η Μονακό

Ισόβαθμη με τη Ρεν, με 62 βαθμούς, στην 3η θέση παρέμεινε η Μονακό, μετά τη νίκη της με 2-0 επί της Ανζέ, στο «Λουί Ντε», στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής στη Ligue 1.

Οι Μονεγάσκοι άνοιξαν το σκορ από αυτογκόλ του Μπαμπά στο 42ο λεπτό, ενώ στο 61΄ o Γιεντέρ διπλασίασε τα τέρματα της Μονακό. Αυτό ήταν το 21ο γκολ του Γιεντέρ φέτος, χάρη στο οποίο έκανε ρεκόρ καριέρας. Πέρυσι είχε σημειώσει 20 γκολ. Οι γηπεδούχοι παραμένουν στη διεκδίκηση της παρουσίας στα προκριματικά του Champions League, έστω κι αν δεν έπαιξαν κυριαρχικο ποδόσφαιρο έναντι μίας ομάδας που διεκδικεί την παραμονή.

Τους 48 βαθμούς έφτασε η Μπρεστ, χάρη στην εντός έδρας νίκη της, με 2-0, επί της Κλερμόν. Μέσα σε δύο λεπτά, η Μπρεστ «καθάρισε» το ματς, αφού στο 60ο λεπτό, ο Λιλιάν Μπρασιέ «έγραψε» το 1-0 και στο 62΄ ήταν η σειρά του Στιβ Μισέλ Μουνιέ να βρει δίχτυα.

Ο Ελί Γουάχι χάρισε τον έναν βαθμό στη Μονπελιέ που έφερε 2-2 με τη Μετζ. Ο Γάλλος επιθετικός, με γκολ στο 90΄ + 1 απέτρεψε ένα «τρίποντο» για τη Μετς, η οποία είχε προηγηθεί με 2-0 χάρη στα γκολ των Ντελέν (24΄) και Μαφουτά (70΄). Το πρώτο γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο Σουκέ στο 80ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής στη Ligue 1 και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Στρασμπούρ-Παρί ΣΖ   3-3
(3΄ Γκαμεϊρό, 75΄ Ντιαλό, 90΄+2 Κασί - 23΄, 68΄ Μπαπέ, 64΄ Χακίμι)
Λανς-Ναντ            2-2
(67΄ Περέιρα Ντα Κόστα, 81΄πεν. Καλιμουεντό - 8΄, 32΄ Σιμόν)
Ρεν-Σεντ Ετιέν       2-0