Τρίτωσε το καλό για την Αταλάντα και το Champions League πλησιάζει!

Η Αταλάντα τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Σαλερνιτάνα, αλλά έκανε την ανατροπή (1-2) για να πάρει την τρίτη διαδοχική της νίκη και να βρεθεί σε θέση… Champions League, έχοντας και ματς λιγότερο.

Τρίτωσε το καλό για την Αταλάντα! Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι πήρε το τρίτο διαδοχικό της τρίποντο στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-1 με ανατροπή της Σαλερνιτάνα εκτός έδρας.

Κάπως έτσι, οι «μπεργκαμάσκι» έπιασαν τη Ρόμα στην 5η θέση και αυτή τη στιγμή πλέον δείχνουν να έχουν το πάνω χέρι για την έξοδο στο Champions League της νέας σεζόν, έχοντας μάλιστα και παιχνίδι λιγότερο! Ωστόσο, κομβικό ρόλο θα παίξει την επόμενη αγωνιστική το παιχνίδι της Αταλάντα με τους «τζαλορόσι», όπου ο νικητής θα βρεθεί πολύ κοντά στα… αστέρια.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και δημιουργούσαν κάποιες καλές προϋποθέσεις για γκολ. Τελικά άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Τσαουνά. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δεν αντέδρασαν στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους και έτσι η Σαλερνιτάνα πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα (1-0).

Οι «μπεργκαμάσκι» ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και άρχισαν να γίνονται πιο απειλητικοί. Ο Σκαμάκα στο 57’ έγραψε το 1-1, με τον Κουπμάινερς στο 63’ να κάνει την ανατροπή πετυχαίνοντας το 2-1. Στη συνέχεια η Αταλάντα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να έχουν μια καλή στιγμή στο φινάλε για να ισοφαρίσουν, ωστόσο δεν την εκμεταλλεύτηκαν.

Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με την Αταλάντα να παίρνει μια σημαντική νίκη που την βοηθάει να πλησιάσει στην έξοδό της στο Champions League.